Mbi 100,000 Njerëz Protestojnë Në Gjithë Gjermaninë Kundër AfD-së dhe Planit të Dëbimit

Më shumë se 100,000 njerëz protestuan në të gjithë Gjermaninë të shtunën kundër partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Deutschland (AfD), të gjitha në shenjë të pakënaqësisë së thellë që është zgjuar pasi plani i tyre i dëbimit masiv u shfaq.

Protesta më e madhe u zhvillua në Gjermani ku më shumë se 35,000 njerëz iu bashkuan demonstratës së quajtur “Mbroni Demokracinë – Frankfurt kundër AfD”.

Një numër përafërsisht i barabartë demonstruesish u mblodhën gjithashtu në Hanover, dhe në atë tubim ishin të dukshme edhe pankartat me mbishkrime si “Nazistë, jashtë”.

Pothuajse të gjithë në Gjermani kërkuan protesta kundër AfD-së, nga politikanët tek kisha e deri tek trajnerët dhe futbollistët e Bundesligës.

Këto nuk janë protestat e para të kësaj natyre dhe filluan, kujtojmë, pasi në publik u shfaqën informacione se anëtarët e AfD-së zhvilluan takime me neonazistë dhe ekstremistë të tjerë, ku u diskutua për dëbimin masiv të emigrantëve, azilkërkuesve madje edhe shtetas gjermanë, me origjinë të huaj, të cilët besojnë se nuk janë integruar.
Meqë ra fjala, lajmi për takimin shkaktoi tronditje në mbarë Gjermaninë dhe u shfaq vetëm pak muaj para tre zgjedhjeve të mëdha rajonale në Gjermaninë Lindore, ku mbështetja e tyre është më e forta ndonjëherë dhe AfD po rritet në sondazhe.

Politikanët kryesorë, përfshirë kancelarin Olaf Scholz, i cili iu bashkua demonstratave fundjavën e kaluar, thanë se çdo plan për të dëbuar emigrantët ose qytetarët ishte një “sulm ndaj demokracisë sonë, dhe nga ana tjetër ndaj të gjithë neve”, raportoi Guardian.

Kategoritë
BotaLajme