Kryeministri sllovak: A besoni vërtet se ka luftë në Kiev, mos bëni shaka ju lutem

Një ditë para takimit të tij të parë me kryeministrin ukrainas dhe vetëm disa orë pasi raketat ruse ranë në Kiev, kryeministri sllovak Robert Fico, ka këmbëngulur sot se jeta në kryeqytetin ukrainas zhvillohet “krejt normal” dhe se nuk ka luftë, shkruan Reuters.

Fico, i cili mori detyrën në tetor dhe ndryshoi kursin e politikës së jashtme të Sllovakisë për t’i dhënë fund mbështetjes ushtarake për Ukrainën, po fliste në një konferencë për media në lindje të Sllovakisë.

Ai është planifikuar të takohet me homologun e tij ukrainas Denis Shmyhal në qytetin perëndimor të Ukrainës, Uzhhorod.

Gazetari e pyeti Ficon nëse do të ishte e përshtatshme që ai të udhëtonte në Kiev për të kuptuar më mirë luftën e Ukrainës me Rusinë, e cila po i afrohet vitit të dytë që nga pushtimi rus.

“Ka një konflikt që është i lokalizuar”, u përgjigj Fico, duke pyetur: “Vërtet beson se ka një luftë në Kiev? Po tallesh, të lutem, shpresoj të mos jesh serioz. Shko atje dhe do të shohësh jetën normale që po zhvillohet në qytet, një jetë krejtësisht normale”.

Ai shtoi se është më praktike të takohet në Uzhgorod, të cilin ai tha se u zgjodh nga pala ukrainase pasi Fico fillimisht donte një takim në kufirin e përbashkët të dy vendeve.

Fico ka bërë më parë deklarata që pasqyronin qëndrimin e tij pro-rus. Shumë udhëheqës të tjerë të huaj udhëtuan për në Kiev – me tren, për shkak të kërcënimit të sulmeve ajrore – për të shprehur mbështetjen e tyre për Ukrainën.

Që nga fillimi i luftës, në Kiev janë aktivizuar 967 sirena që paralajmërojnë sulme ajrore, për një total prej 1133 orësh.

Transporti publik u pezullua gjatë momenteve të tilla dhe metroja dhe zonat e tjera nëntokësore shërbyen si strehimore.

Sulmet ajrore prishën sërish paqen e mëngjesit të Kievit të martën, me zyrtarët që thanë se 20 persona, përfshirë një djalë 13-vjeçar, u plagosën. Të paktën gjashtë persona vdiqën në sulmet në qytete të tjera.

Dhe ndërsa Fico pezulloi ndihmën ushtarake për Ukrainën, ai lejoi prodhuesit sllovakë të armëve dhe municioneve të vazhdojnë shitjet e tyre në Ukrainë.

Ai tha se ndihma ushtarake vetëm e zgjat luftën dhe se paqja kërkon kompromise – pavarësisht pikëpamjeve ukrainase dhe perëndimore se Ukraina do të bjerë pa mbështetjen ushtarake perëndimore.

Fico tha se Ukraina mund të marrë fondet e BE-së dhe mbështeti me kusht anëtarësimin e Ukrainës në BE, por tha se do të bllokonte përpjekjen e vendit për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s.

Kategoritë
BotaLajme