Kreu i grupit mercenar Wagner pranoi se ai ndërhyri drejtpërdrejt në zgjedhjet amerikane

Biznesmeni rus dhe kreu i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin tha sot se ai ndërhyri në zgjedhjet amerikane dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë në të ardhmen, që është pranimi i parë i djalit.

“Ne ndërhymë (në zgjedhjet e SHBA), ndërhyjmë dhe do të vazhdojmë të ndërhyjmë. Me kujdes, saktë, kirurgjik dhe në mënyrën se si ne dimë”, tha Prigozhin.

Kjo u njoftua përpara zgjedhjeve të Kongresit dhe Senatit të SHBA që do të mbahen nesër në të gjithë SHBA.

“Gjatë operacioneve tona të sakta, ne do të heqim të dy veshkat dhe mëlçinë menjëherë,” tha Prigozhin. Ai nuk e sqaroi këtë koment të fshehtë.

Prigozhin, i referuar shpesh si “kuzhinieri i Putinit”, sepse kompania e tij e kateringut punon me kontrata me Kremlinin, është akuzuar zyrtarisht për sponsorizimin e “fermave troll” me bazë në Rusi që synojnë të ndikojnë në politikën amerikane.

Në korrik, Departamenti Amerikan i Shtetit ofroi një shpërblim deri në 10 milionë dollarë për informacion mbi Prigogine në lidhje me “angazhimin në ndërhyrjen në zgjedhjet e SHBA”. Prigozhin është nën sanksionet e SHBA-së, Britanisë dhe Bashkimit Evropian.

Prigogine ishte mbajtur jashtë sferës publike deri vonë, por u bë më i hapur gjatë luftës në Ukrainë, duke përfshirë kritikat e performancës së gjeneralëve rusë.

Në shtator, ai pranoi publikisht se kishte themeluar grupin mercenar Wagner të lidhur me Kremlinin, i cili është aktiv në Siri, Afrikë dhe Ukrainë. Të premten e kaluar, grupi hapi një qendër të teknologjisë së mbrojtjes në Shën Petersburg, një hap tjetër nga Prigozhin për të nxjerrë në pah ambiciet e tij ushtarake.

Kategoritë
BotaLajme