Konflikti mes qeverisë amerikane dhe Teksasit për kufirin: Telat me gjemba mbeten, tensionet rriten në administratën Biden

Tensionet mes qeverisë amerikane dhe Teksasit në lidhje me kontrollin e kufirit SHBA-Meksikë kanë hyrë në një fazë të re dhe duket se autoritetet në Teksas nuk kanë në plan të heqin dorë nga planet e tyre për të vendosur tela me gjemba në kufi.

Tensionet midis Uashingtonit dhe Teksasit janë intensifikuar veçanërisht pasi guvernatori i shtetit, Greg Abbott, tha se do të sfidonte administratën Biden dhe Gjykatën e Lartë të SHBA-së, e cila vendosi se telat me gjemba duhet të hiqen.

“Qeveria federale ka shkelur marrëveshjen midis SHBA-së dhe shteteve. Dega ekzekutive e SHBA-së ka një detyrë kushtetuese për të zbatuar këto ligje dhe i ka shkelur ato. Rezultati është një rekord për imigracionin e paligjshëm. Veprimet e Biden kanë shkaktuar një pushtim të emigrantët nga ne duhet të mbrohemi”, tha guvernatori.

Për gjithë situatën ka reaguar edhe patrulla kufitare e cila tha se nuk planifikojnë të heqin telat me gjemba që janë vendosur përgjatë kufirit jugor.

“Derisa kjo çështje të zgjidhet në gjykatë, marrëdhënia midis Patrullës Kufitare, Departamentit të Sigurisë Publike të Teksasit dhe Departamentit të Ushtrisë së Teksasit mbeten të forta. Fokusi ynë do të jetë gjithmonë në misionin e mbrojtjes së këtij vendi dhe popullit të tij. në terren, ne vazhdojmë të punojmë së bashku me partnerët në një përpjekje për ta bërë atë të ndodhë. Patrulla Kufitare nuk ka plane të heqë infrastrukturën që Teksasi ka vendosur përgjatë kufirit. Pozicioni ynë mbetet i njëjtë”, tha Patrulla Kufitare.

Meqë ra fjala, Gjykata e Lartë e SHBA-së vendosi më parë se telat me gjemba që autoritetet e Teksasit vendosën pranë brigjeve të Rio Grande duhet të priten. Megjithatë, teli mbeti në vend pasi zyrtarëve federalë nuk iu lejua aksesi në zonë.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë i quajti politikat e Teksasit dhe guvernatorit Abbott çnjerëzore dhe kundërproduktive, guvernatori tha se ai po mbronte shtetin nga një “pushtim”.

Nga ana tjetër, presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se nëse Kongresi miraton projektligjin për sigurinë e kufirit, ai do të mbyllë kufirin.

“Ne e kemi ditur prej shumë kohësh që kufiri është thyer. Ka kaluar shumë kohë për ta rregulluar atë. Nëse ajo që u ra dakord do të kalonte në ligj, do të ishte grupi më i drejtë i reformave të sigurisë kufitare që ka parë ndonjëherë vendi ynë.” tha Biden.

Fakti që situata është e rëndë dëshmohet nga njoftimet e ekstremistëve të djathtë në SHBA të cilët paralajmëruan një tubim të quajtur “Na ktheni kufirin tonë”.

Konvoji i armatosur supozohet të shkojë në kufirin me Teksasin dhe aktivistët e krahut të djathtë kanë theksuar në kanalet Telegram se mitingje do të mbahen në Arizona, Kaliforni dhe Teksas.

“Bashkohuni me ne. Është koha që ne njerëzit të mblidhemi në mënyrë paqësore për nder të të drejtave tona kushtetuese. Ne duam t’i bëjmë thirrje qeverisë që të ndërmarrë veprime dhe të sigurojë kufirin tonë jugor,” thanë ata.

Kategoritë
BotaLajme