KFOR’i njofton se ka patrulluar sot me Ushtrinë e Serbisë në zonën kufitare -ka një reagim për raportimet

Misioni i KFOR-it ka dal me sqarim për sa i përket raportimeve të sotshme se xhandarmëria serbe ka patrulluar sot në territorin e Kosovës. Përmes një njoftimi për media, nga KFOR-i konfirmuan se kanë pasur një patrullë të planifikuar sot me Forcat e Armatosura Serbe, përgjatë të dy anëve të vijës kufitare administrative. Tutje ata shtuan se fotografia mund të jetë prerë dhe se nuk është i saktë informacioni se arma u është drejtuar civilëve, shkruan Gazeta Express.

Sipas tyre në momentin kur është bërë fotografia personeli letonez po koordinohej me homologët e tyre serbë, të cilët ishin pozicionuar në anën e tyre të vijës kufitare administrative.

“Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO-ja dëshiron t’i përgjigjet një lajmi të publikuar nga Indeksonline këtë pasdite, i cili portretizon një njësi serbe duke drejtuar armët drejt civilëve në territorin e Kosovës. Ky informacion nuk është i saktë dhe nuk pasqyron atë që ka ndodhur në të vërtetë. Sot, rreth orës 14:45, një njësi letoneze që i përkiste KFOR-it po përgatitej të fillonte një patrullë të planifikuar të sinkronizuar me Forcat e Armatosura Serbe, përgjatë të dy anëve të vijës kufitare administrative. Në kohën kur u bë fotografia në fjalë, personeli letonez po koordinohej me homologët e tyre serbë, të cilët ishin pozicionuar në anën e tyre të vijës kufitare administrative”, thuhet në njoftimin e tyre.

Nga KFOR thanë se do të vazhdojnë që ta zbatojnë mandatin e OKB-së duke siguruar një mjedis të sigurt për gjitha komunitetet në Kosovë.

“Është e rëndësishme të theksohet se skuadra letoneze ishte pozicionuar më tej pas liderit të tyre, i cili ishte i përfshirë në koordinimin e aktiviteteve me Forcat e Armatosura Serbe. Imazhi mund të ishte prerë për të përjashtuar pjesët që përshkruanin liderin letonez duke biseduar me udhëheqësin e SAF. Patrulla e sinkronizuar është kryer në mënyrë profesionale dhe në respekt të plotë të procedurave të përcaktuara mirë. KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij të OKB-së, duke ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme”, thuhet në njoftimin e lëshuar nga KFOR.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi