Kallëzim penal për hotelin ku humbën jetë 30 guida gjatë tërmetit

Numri i guidave që humbën jetën në grupin prej 43 guidash në rrënojat e Hotel Isias shkoi në 30. 12 prej të cilëve ishin gjallë ose të plagosur, nuk është arritur ende. Në lidhje me hotelin është paraqitur një kallëzim penal në Zyrën e Kryeprokurorit Publik Adıyaman.

Adiyaman ishte një nga provincat që pësoi shkatërrime të mëdha nga tërmetet me qendër në Kahramanmaraş.

Në qytet, ku vazhdojnë përpjekjet e kërkim-shpëtimit, bilanci po rëndohet.

Numri i udhërrëfyesve që humbën jetën në rrënojat e hotelit Isias, ku strehohej një grup prej 43 guidash që shkuan për të ushtruar stërvitje, u ngrit në 30.

TUREB ka paraqitur një kallëzim penal në Zyrën e Kryeprokurorit Publik Adiyaman në lidhje me hotelin ku humbën jetën 30 guida, 1 prej tyre nuk dihej ende dhe 12 guida, disa prej të cilëve u plagosën, u shpëtuan të gjallë.

Presidenti i TUREB, Hakan Eğinlioğlu, deklaroi se qeveria e RTQV-së ishte gjithashtu shumë e interesuar për humbjen e volejbollistëve qipriotë dhe se prokurorët erdhën për të bërë analizat teknike dhe marrjen e mostrave.

”Me shumë mundësi do të padisë edhe ata. Ne morëm masa përmes avokatëve tanë dhe morëm mostra nga ekspertët përmes degës TMMMOB Adıyaman dhe bëmë një kallëzim penal dy ditë më parë. Kur TRNC ngriti një padi, ne vendosëm të përfshiheshim në atë proces në emër të të gjithë njerëzve tanë të humbur dhe të plagosur. Unë personalisht shkova dhe pashë rrënojat, të shpërndara në copa, në një nivel që mund të dallohet nga syri i njeriut si të cilësisë së dobët. Megjithatë, nuk e dimë se çfarë do të dalë nga raporti gjatë procesit të gjykimit”

Kategoritë
BotaLajme