Hill shprehu ngushëllimet e tij për familjet e të vrarëve në bombardimet e NATO-s

Ambasadori amerikan Christopher Hill dërgoi ngushëllimet e tij për familjet e të vrarëve në luftërat e viteve 1990 dhe për familjet e të vrarëve në bombardimet e NATO-s.

Hill, me rastin e përvjetorit të fillimit të bombardimeve të RF të Jugosllavisë, ka thënë për gazetën Kurir se populli i Serbisë nuk duhet ta harrojë atë kohë, por të besojë se ka fuqi të mjaftueshme për të shtypur inatin.

“Unë e di se populli i Serbisë nuk mund ta harrojë atë kohë të tmerrshme dhe nuk duhet ta harrojë. Populli i Serbisë nuk mund ta shtypë dhimbjen e tij, por besoj se ka fuqi të mjaftueshme për të shtypur indinjatën e tyre”, tha Hill.

Ai shtoi se ia kushtoi jetën diplomacisë – gjetjes së zgjidhjeve diplomatike për problemet në dukje të pazgjidhshme.

“Gjatë karrierës sime diplomatike mësova se diplomacia ndonjëherë dështon. “Kur kjo të ndodhë, pasojat mund të jenë tragjike,” tha Hill.

Ai thekson se Amerika dhe Serbia mund të ndërtojnë një të ardhme më të mirë së bashku.

“Angazhimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për partneritetin me Serbinë është i palëkundur, siç është edhe angazhimi ynë ndaj diplomacisë. Së bashku mund të ndërtojmë një të ardhme më të mirë që populli i Serbisë e meriton dhe e dëshiron për brezat e ardhshëm”, tha Hill.

“NATO dhe Serbia po shikojnë drejt një të ardhmeje më të mirë së bashku”

Për gazetën Kurir ka folur edhe shefi i Zyrës Ndërlidhëse Ushtarake të NATO-s në Beograd, gjeneral brigade Giampiero Romano, i cili ka theksuar se është e nevojshme të shikohet nga e ardhmja.

“Ne nuk e harrojmë të kaluarën, por mund të ecim përpara. Kjo është ajo që NATO dhe Serbia po bëjnë, duke parë së bashku drejt një të ardhmeje më të mirë. Partneriteti ynë afatgjatë bazohet në dialogun politik dhe bashkëpunimin praktik në shumë fusha, me respekt të plotë për politikën e neutralitetit ushtarak të Serbisë. Jam plotësisht i përkushtuar për rolin tim në këtë proces të rëndësishëm”, tha Romano.

Siç theksoi ai, “NATO dhe Serbia janë partnerë të ngushtë”.

“Ne kemi punuar së bashku për të qenë më të përgatitur për situata emergjente si përmbytjet dhe zjarret në pyje, ne po ndihmojmë Serbinë të reformojë forcat dhe institucionet e saj të sigurisë, ne po trajnojmë ushtarë serbë për misione paqeruajtëse dhe kemi investuar miliona euro për të ndihmuar Serbinë të shkatërrojë. qindra ton municione të vjetruara”, tha Romano.

Gjithashtu, përkujtoi ai, “me Serbinë kemi një bashkëpunim afatgjatë shkencor përmes programit “Shkenca për paqe dhe siguri”, ndër të tjera në fusha si siguria energjetike dhe mjedisore, lufta kundër terrorizmit dhe mbrojtja kibernetike”.

“NATO është plotësisht e përkushtuar që të vazhdojë të mbështesë stabilitetin në të gjithë Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë edhe misionin tonë NATO-KFOR, i cili vazhdon të ofrojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, në përputhje me mandatin e bazuar në Siguri. Rezoluta e Këshillit 1244 e Kombeve të Bashkuara nga viti 1999”, theksoi Romano.

Kategoritë
LajmeRajoni