Hamasi është kthyer në veri të Gazës, a e ka kuptuar Izraeli se nuk mund ta “shfarosë”?

Në fillim të janarit, Izraeli njoftoi se po tërhiqte disa nga forcat e tij nga Gaza veriore pas “çmontimit” të aktiviteteve ushtarake të Hamasit në rajon, por më 16 janar, Hamasi lëshoi ​​25 raketa nga Rripi verior i Gazës në qytetin jugor izraelit të Netivot.

Në fillim të janarit, Izraeli njoftoi se po tërhiqte disa nga forcat e tij nga Gaza veriore pas “çmontimit” të aktiviteteve ushtarake të Hamasit në rajon.

Kanë kaluar tre muaj nga fillimi i luftës kundër Gazës, më shumë se 20,000 palestinezë janë vrarë dhe Izraeli e ka përqendruar gjithnjë e më shumë vëmendjen e tij në pjesën qendrore dhe jugore të Gazës, ku ka rrethuar dhe synuar veçanërisht qytetin Khan Younis.

Por më 16 janar, Hamasi lëshoi ​​25 raketa nga Rripi verior i Gazës në qytetin jugor të Izraelit, Netivot. Edhe pse asnjë civil nuk u vra, sulmi hapi vrima në pretendimin e Izraelit se ishte në rrugën e duhur për të shkatërruar Hamasin, edhe pas më shumë se 100 ditësh lufte.

Që nga sulmi vdekjeprurës i Hamasit mbi komunitetet izraelite dhe postat ushtarake më 7 tetor, ku u vranë 1,139 njerëz, qeveria e kryeministrit Benjamin Netanyahu ka këmbëngulur se dëshiron të “zhrrënjosë” grupin e armatosur palestinez.

Në atë kohë, shumë analistë paralajmëruan se shkatërrimi i grupit ishte një qëllim joreal që vetëm do të rriste vuajtjet e imponuara mbi popullsinë civile të Gazës. Tani, shenjat e reja se Hamasi po rifiton aftësinë për të shënjestruar Izraelin nga Gaza veriore i japin mbështetje të mëtejshme këtyre parashikimeve.

“Unë mendoj se sulmet me raketa dërgojnë një mesazh për izraelitët në tërësi se qëllimi i tyre për të çrrënjosur Hamasin po dështon,” tha Omar H Rahman, një ekspert izraelito-palestinez në institutin e mendimit të Këshillit të Lindjes së Mesme për Çështjet Globale.

“Nëse ende mund të gjuani raketa dhe nëse ende mund të sulmoni trupat, në veri të të gjitha vendeve ku Izraeli ka rrethuar për 112 ditë, atëherë objektivi i luftës për të shkatërruar Hamasin po dështon”, tha ai për Al Jazeera.

Heqja e tunelit?

Izraeli është zotuar të shkatërrojë rrjetin e gjerë të tuneleve të Hamasit nën Gaza. Por deri më tani, Izraeli ka dështuar të parandalojë ndjeshëm lëvizjen e luftëtarëve të Hamasit në nëntokë, sipas Oren Ziv, një komentator dhe reporter izraelit për revistën +972, një botim me bazë në Tel Aviv.

“Unë do të vlerësoja se Izraeli nuk ka një pamje të plotë se nga dhe si lidhen tunelet. Dhe fakti që ne ende po shohim sulme nga veriu i Gazës do të thotë se sistemi i tuneleve është ende duke punuar,” tha Ziv për Al Jazeera në anglisht.

Sipas zyrtarëve ushtarakë izraelitë, si dhe deklaratave të mëparshme të palestinezëve në Gaza dhe deklaratave zyrtare të Hamasit, tunelet në Rripin e Gazës janë qindra kilometra të gjatë.

Fshehja e të burgosurve

Hamasi ka përdorur gjithashtu tunelet për qëllime të tjera, duke përfshirë pritën e ushtarëve izraelitë në Gaza dhe fshehjen e shumë prej 240 të burgosurve që luftëtarët e tij kapën më 7 tetor.

Shumë nga të burgosurit u liruan në këmbim të të burgosurve palestinezë gjatë një qetësie të shkurtër në luftimet në nëntor.

Izraeli beson se rreth 100 të burgosur mbeten brenda tunelit dhe vlerëson se 25 janë vrarë në robëri, ndoshta si rezultat i bombardimeve të tij të rënda dhe pa dallim të Rripit të Gazës.

Pavarësisht nga rreziku i paraqitur nga taktikat e luftës izraelite për të burgosurit, ushtria izraelite u përpoq të hidhte në erë tunele të shumta në Gaza dhe të përmbyste disa me ujë nga Deti Mesdhe. Por të burgosurit e liruar kanë frikë se kjo strategji mund të mbysë izraelitët ende atje poshtë, sipas bisedave mes tyre dhe Netanyahut, të cilat kanë dalë në media.

“Qeveria izraelite vazhdon të mbivlerësojë atë që mund të arrijë me mjete ushtarake. Ata thanë se mund të lironin pengjet izraelitë me mjete ushtarake, por me përjashtim të një pengu që rezultoi se nuk ishte rasti, “tha Hugh Lovatt, një ekspert për marrëdhëniet izraelito-palestineze në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

“Aksioni ushtarak në fakt vrau pengjet,” tha ai për Al Jazeera.

Çmimi i njeriut

“Pavarësisht sprovës me të cilën përballen të burgosurit, civilët palestinezë kanë mbajtur barrën e qëllimeve të luftës të përcaktuara lirshëm dhe jorealiste të Izraelit”, tha Lovatt.

Ai tha se Izraeli pretendon se ka vrarë 9,000 luftëtarë të Hamasit nga një total prej më shumë se 25,000 palestinezë të vrarë në enklavë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës. Megjithatë, 70 për qind e viktimave besohet të jenë gra dhe fëmijë.

“Ndjenja ime është se Izraeli e trajton çdo njeri të vdekur në Gaza si Hamas”, tha Lovatt për Al Jazeera.

Lovatt tha se dyshon në shifrën izraelite prej 9,000 luftëtarësh të Hamasit të vrarë deri më tani. Por “edhe nëse e marrim atë numër si të saktë,” tha ai, kjo ende e lë shumicën dërrmuese të personelit të grupit të armatosur gjallë dhe gati për të luftuar. Sipas të dhënave të CIA-s, Hamasi ka rreth 35,000 luftëtarë vetëm në Gaza, vuri në dukje Lovatt.

“Kjo tregon se ka ende shumë luftëtarë në Gaza që do t’i mbijetojnë operacioneve ushtarake izraelite,” tha Lovatt.

Ndërsa analistët ranë dakord se Hamasi nuk do të “çrrënohej”, ata pranuan se aftësitë ushtarake të grupit ishin zvogëluar dhe ishin në rrezik të reduktimeve të mëtejshme.

Por ata theksuan se taktikat e luftës së Izraelit përfundimisht do të inkurajojnë – jo do të shkatërrojnë – Hamasin.

“Izraeli është në gjendje të zvogëlojë aftësitë ushtarake të Hamasit, por ndëshkimi i tij kolektiv i civilëve.

“Izraeli është i aftë të zvogëlojë aftësitë ushtarake të Hamasit, por ndëshkimi i tij kolektiv i popullatës civile të Gazës ushqen nxitësit e brezave të rezistencës në çdo mënyrë të mundshme. Dhe për sa i përket kapacitetit, kjo është një gjë që mund të rindërtohet gjithmonë”, tha Rahman i Këshillit të Lindjes së Mesme për Çështjet Globale për Associated Press.

Kategoritë
BotaLajme