Granatat ruse vrasin katër civilë, thonë zyrtarët ukrainas

Tre civilë u vranë në granatimet ruse në Kherson në Ukrainën jugore të shtunën dhe një tjetër vdiq në Donetsk, thanë zyrtarët rajonalë.

Reuters raportoi se guvernatori i rajonit Kherson, Oleksandr Prokudin, tha se tre persona, duke përfshirë një grua të moshuar, ishin plagosur gjithashtu.

“Sot pushtuesit rusë kanë goditur përsëri Khersonin, në rrugën Mykolayivsky pranë një dyqani, mbeturinat nga një predhë vranë tre persona”, tha ai për TV ukrainas, raporton Express.

Ukraina e ripushtoi Kherson në nëntor pas gati tetë muajsh pushtimi nga forcat ruse, të cilët e pushtuan atë menjëherë pas fillimit të pushtimit të tyre. Zona tani është nën bombardime pothuajse të vazhdueshme nga forcat ruse në anën e kundërt të lumit Dnieper.Guvernatori rajonal i Donetskut, Pavlo Kyrylenko, tha se një person ishte vrarë dhe të paktën tre u plagosën në qytetin Kostyantynivka pas disa raundeve të bombardimeve ruse gjatë ditës.

Kategoritë
BotaLajme