Fotografia e një fëmije palestineze që qan është ekspozuar në Muzeun e Mbretëreshës Sofia në Madrid

Aktivistët e Greenpeace shfaqën një fotografi të një fëmije palestineze që qante në Muzeun e Mbretëreshës Sofia në Madrid në mbështetje të popullit palestinez, duke bërë thirrje për një armëpushim në Gaza.

Vepra përshkruan një fëmijë palestinez të mbuluar me gjak me mbishkrimin “A na dëgjon?” dhe shenjën “unmute” në mes. Poshtë fotos është shtrirë një pankartë më e madhe ku shkruan “Armëpushimi menjëherë”.

Ilustrimi bazohet në një imazh të fotoreporterit të Gazës, Belal Khaled dhe është një nga dhjetëra veprat e 30 artistëve vizualë nga e gjithë bota që i janë bashkuar lëvizjes “Unmute Gaza” për të nderuar fotografët dhe gazetarët që rrezikojnë jetën e tyre duke raportuar nga Gaza në tërhoqi vëmendjen për makthin e vdekjes, dhimbjes dhe shkatërrimit që po i ndodh popullit palestinez.

Aktivistët zgjodhën muzeun e Mbretëreshës Sofje për arsye simbolike. Përkatësisht, përmban një pikturë të quajtur “Guernika”, e artistit Pablo Picasso, e cila është simbol i paraqitjes piktoreske të vuajtjeve të popullatës civile spanjolle gjatë luftës civile.

“Guernika” është një nga veprat më të famshme të Pikasos, të cilën shumë kritikë të artit e konsiderojnë si pikturën më prekëse dhe më të fuqishme kundër luftës në histori.

Kategoritë
BotaLajme