Erdoğan: Turqia pret që Suedia të zbusë shqetësimet e Ankarasë për terrorizmin

“Suedia dëshiron anëtarësimin në NATO për sigurinë e saj dhe Türkiye dëshiron ta shohë Suedinë që mbështet zbutjen e shqetësimeve të sigurisë së Ankarasë”, tha presidenti Erdoğan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Türkiye pret nga Suedia të zbusë shqetësimet e Ankarasë për terrorizmin në bazë të memorandumit trepalësh, duke kërkuar nga Stokholmi hapa më konkrete, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një konferencë të përbashkët për media në Ankara me kryeministrin e Suedisë, Ulf Kristersson, presidenti Erdoğan tha se vendi i tij është i kënaqur që qeveria e re suedeze tha se do t’i bindet memorandumit trepalësh të nënshkruar në Madrid.

“Suedia dëshiron anëtarësimin në NATO për sigurinë e saj dhe Türkiye dëshiron ta shohë Suedinë që mbështet zbutjen e shqetësimeve të sigurisë së Ankarasë”, tha presidenti Erdoğan.

Presidenti turk tha se është e “rëndësishme” që anëtarët e FETO-s, grupit që qëndron pas grusht shtetit të dështuar të vitit 2016 në Türkiye, të ekstradohen nga Suedia. Ai kërkoi më shumë veprime për këtë çështje.

Suedia do të “zbatojë plotësisht” memorandumin trepalësh

Kryeministri Kristersson, nga ana e tij, tha se Suedia do të “zbatojë plotësisht” memorandumin trepalësh të nënshkruar në muajin qershor midis Suedisë, Türkiyes dhe Finlandës.

Duke theksuar se pati një takim “pozitiv” me presidentin Erdoğan, kryeministri suedez tha se Stokholmi e kupton se Ankaraja po lufton kundër grupit terrorist PKK dhe se dëshiron të ndihmojë në këtë luftë.

“Ne do të ndërmarrim hapa të mëdha drejt fundit të këtij viti dhe në fillim të vitit të ardhshëm, veçanërisht në fushën e legjislacionit kundër terrorizmit”, tha Kristersson, duke shtuar se vendi i tij do ta marrë “seriozisht” çdo kërcënim kundër Suedisë dhe Türkiyes.

Ai gjithashtu theksoi se ka “potencial të madh në marrëdhëniet tona me Türkiyen” dhe tha se të dy vendet “mund të bëjnë shumë në tregti dhe turizëm”.

PKK-ja renditet si një organizatë terroriste nga Türkiye, Bashkimi Evropian (BE) dhe SHBA-ja, si dhe është përgjegjëse për vdekjen e të paktën 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

Marrëveshja trepalëshe që Türkiye, Suedia dhe Finlanda nënshkruan në muajin qershor përcakton se Finlanda dhe Suedia nuk do të ofrojnë mbështetje për YPG/PYD-në, degën siriane të PKK-së, si dhe për FETO-n. Marrëveshja gjithashtu tha se Ankaraja i jep mbështetje të plotë Finlandës dhe Suedisë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tyre kombëtare.

Të 30 aleatët e NATO-s duhet të miratojnë çdo zgjerim të bllokut të aleancës.

Kategoritë
BotaLajme