Dita më vdekjeprurëse që nga fillimi i pushtimit: 21 ushtarë izraelitë vdiqën brenda një dite

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë të martën herët me orën lokale se njëzet e një ushtarë u vranë në Rripin qendror të Gazës kur luftëtarët e Hamasit qëlluan një raketë ndaj ushtarëve të IDF.

Sipas Radios Ushtarake të Izraelit, njësia rezervë iu afrua disa ndërtesave në një zonë afër kufirit izraelit, ku disa ndërtesa ishin vendosur të prisheshin për shkak të kërcënimit që ato përbënin për Izraelin dhe ushtarët.

Luftëtarët e Hamasit hodhën dy raketa, një raketë antitank që vrau dy ushtarë dhe një RPG që goditi një ndërtesë ku ushtarët e IDF po punonin me eksplozivë.

Raporti i parë thoshte se dhjetë ushtarë u vranë, por zëdhënësi i IDF-së, kundëradmirali Daniel Hagari më vonë raportoi në një konferencë se numri i plotë ishte njëzet e një.

Numri i përgjithshëm i ushtarëve izraelitë të vrarë që kur Izraeli filloi pushtimin e Gazës tani është 208.

Gjithsej 21 ushtarë të vdekur shënuan ditën më vdekjeprurëse të pushtimit deri më tani. Ishte gjithashtu ngjarja e dytë e kohëve të fundit me shumë viktima që përfshinte shembjen e ndërtesave.

Ushtarët shkatërruan ndërtesa brenda një kilometri nga kufiri me Izraelin për të krijuar një zonë tampon që do të lejonte banorët e komuniteteve jugore të Izraelit të ktheheshin në shtëpi.

Shumica e të vdekurve ishin rezervistë.

“Lufta ka një çmim të dhimbshëm dhe të lartë,” tha Hagari, duke shtuar se ushtarët vdiqën në mënyrë që ata “të mund të jetonin këtu në paqe dhe siguri”.

Kategoritë
BotaLajme