Detajet e marrëveshjes: Izraeli do të lirojë tre palestinezë për çdo izraelit të liruar nga Hamasi

Një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit për lirimin e dhjetëra pengjeve dhe shpalljen e një armëpushimi shumëditor është e pashmangshme dhe ndërmjetësit e Katarit mund ta shpallin atë që të martën, raporton Axios duke cituar dy burime të njohura me këtë çështje.

Nëse arrihet një marrëveshje, do të jetë përparimi më i madh diplomatik që nga fillimi i konfliktit.

Dy burime me njohuri të drejtpërdrejta të negociatave i thanë Axios se si pjesë e marrëveshjes së pengjeve, Izraeli do të lironte tre të burgosur palestinezë të mbajtur në Izrael për çdo të burgosur izraelit të liruar nga Hamasi.

Në fazën e parë të marrëveshjes dyfazore, Hamasi supozohet të lirojë 50 gra dhe fëmijë izraelitë të burgosur në Gaza, ndërsa Izraeli supozohet të lirojë rreth 150 të burgosur palestinezë, kryesisht gra dhe të mitur. Disa nga pengjet izraelite janë shtetas të dyfishtë.

Lirimi i pengjeve dhe të burgosurve në fazën e parë të marrëveshjes do të ndodhte gjatë katër ditëve të armëpushimit të Gazës, tha një nga burimet për Axios.

Si pjesë e marrëveshjes, Izraeli do të lejojë rreth 300 kamionë ndihma në ditë të hyjnë në Gaza nga Egjipti.

Në fazën e dytë, Hamasi mund të lirojë edhe 50 gra, fëmijë dhe të moshuar izraelitë në këmbim të zgjatjes së armëpushimit edhe për disa ditë. Izraeli gjithashtu do të lironte të burgosurit palestinezë në të njëjtin raport 3:1 me numrin e pengjeve të liruar.

Një zyrtar izraelit tha se një marrëveshje ishte shumë afër dhe kabineti i plotë mund të mblidhet më vonë të martën për ta miratuar atë.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Katarit tha se ndërmjetësimi i Katarit kishte arritur në një fazë kritike dhe theksoi se ata ishin optimistë se mund të arrihet një armëpushim në Gaza.

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh, i cili ndodhet në Katar, i tha Reuters të martën me orën lokale se zyrtarët ishin “afër arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi”.

Hamasi mban në robëri rreth 250 persona të cilët i kapi më 7 tetor, kjo shifër përfshin edhe një numër të caktuar ushtarësh. Janë mijëra gra dhe fëmijë palestinezë në burgjet izraelite, të cilët as nuk janë akuzuar.

Kategoritë
BotaLajme