Destinacioni gastronomik botëror: peshku, miti i Stambollit që në kohërat osmane

Turqia është një qendër gastronomike që meriton të eksplorohet jo vetëm për qebapët e saj me famë botërore (qebap) por edhe për pjatat unike të detit. Si një vend i rrethuar nga deti nga tre anët, Turqia ofron një traditë të ushqimeve të detit që daton mijëra vjet më parë – dhe pjata të jashtëzakonshme që shfaqin peshk lokal dhe rajonal dhe ushqim deti, teknika gatimi dhe përpunimi.

Është e njohur kultura shekullore e prodhimeve të detit në këtë gjeografi. Për shembull, të dhënat e kuzhinës nga epoka osmane zbulojnë se ndër ushqimet e shijshme që haheshin në pallat ishin peshq të tillë si krapi, skumbri, peshku shpatë, turbati, peshku blu dhe ngjala, si dhe lakerda (bukura e kripur), kaprolli i peshkut dhe havjari. Peshku i kripur dhe supat e peshkut ishin gjithashtu gatimet kryesore të pallatit.

Një sanduiç peshku i njohur i Stambollit

Në Stamboll – një qytet me shumë brigje – peshkimi është një mënyrë jetese. Në vjeshtë, Bosfori është veçanërisht i pasur, ndërsa stina e dimrit në Stamboll sjell një përzgjedhje të pasur peshqish. Kapja sezonale varion nga açugeja në barbunë, nga peshku i kaltër në bonito, nga sardelet te skumbri dhe skumbri i kalit, i cili zbukuron tryezat e Stambollit gjatë gjithë vitit.

Tregu i peshkut, peshkatarët dhe anijet e peshkimit që lundrojnë përgjatë Bosforit kanë qenë ikona të Stambollit për shekuj. Në fakt, peshku është aq i integruar me rrugët e Stambollit saqë një shëtitje e rastësishme nëpër Stamboll tregon dhjetëra peizazhe të ndryshme në të cilat peshqit luajnë një rol kryesor.

Peshku është qendra e vëmendjes në rrugët Karaköy dhe Eminönü, të cilat shtrihen në të dyja anët e Bririt të Artë. Të mbledhur rreth shitësit në breg janë mysafirë që hanë peshk dhe bukë të saposkuqur. Peshkatarët që hedhin grepa në Bosfor nga trotuaret e urës së Galata-s janë në krye të monumenteve si sinonim i kulturës së peshkimit të Stambollit.

Peshku është një element i pandashëm i Stambollit dhe vizitorët dhe banorët marrin pjesë me entuziazëm në ritualin e shijimit të peshkut të stinës në restorantet që ndodhen buzë Bosforit.

Stamboll dhe restorante peshku

Edhe pse mishi dhe qebapi të vijnë në mendje kur flasim për ushqimin turk, peshku i freskët është në fakt një nga fushat më të pasura të gastronomisë turke. Ka shumë restorante tradicionale të peshkut ku mund të shijoni sallata të freskëta dhe peshk sezonal, veçanërisht në lagjet bregdetare të Stambollit. Tavernat (meyhane) janë një klasë e veçantë restorantesh peshku dhe janë destinacione të njohura për ngrënie dhe argëtim për familjet dhe grupet e miqve.

Në restorantet e peshkut, shërbimi fillon me meze, të cilat shërbehen në pjata të vogla dhe ndahen nga mysafirët. Këto restorante, të cilat ofrojnë tridhjetë deri në njëqind lloje të ndryshme mezesh, ofrojnë shije të veçanta deti që nuk do t’i gjeni askund tjetër. Tavë me karkaleca, një pjatë me karkaleca me gjalpë, hudhër dhe domate; peshk kokoreç, i gatuar duke përzier peshkun e grirë imët me erëza, domate, qepë dhe speca; karkaleca pikante të gatuara në gjalpë në një tigan; kallamar të skuqur në vaj të nxehtë; dhe lakerda, shija e kripur e bonitos së Stambollit, është ndër mezetë e nxehta të ofruara nga restorantet e peshkut. Nuk do t’ju duhet as të porosisni një pjatë kryesore.

Midhjet e mbushura, një meze e lehtë e njohur në rrugë në qytetet bregdetare, hahen me dorë me shumë limon.

Pra, çfarë gatimesh të veçanta do të hasni në një restorant peshku në Stamboll, i cili tani ka objekte me yje Michelin? Meqenëse përgjigja e kësaj pyetjeje ndryshon në varësi të stinës, njohja e peshkut në sezon do ta bëjë zgjedhjen tuaj më të lehtë.

Përpara se të porosisni, mund të provoni disa nga mezetë më të famshme të qytetit: levreku i pjekur në skarë, krapi i detit, grupi, levreku i gatuar në kripë, midhje të mbushura, midhje të skuqura, oktapod i pjekur në skarë, kallamar i pjekur në skarë, kallamar i skuqur, kallamar i mbushur, kallamar i mbushur, akrep peshk i tymosur, peshk pastrami (peshk i tymosur) dhe peshk i tharë!

Dhe për açugat, e cila ka fituar një reputacion të merituar në tryezën e peshkut turk, është i nevojshëm një paragraf i veçantë. Açuga, peshku i preferuar i Detit të Zi, ka qenë kurora e tryezës për shekuj në rajone nga provincat e Detit të Zi deri në Stamboll. Açugat shërbehen në enët me oriz, të ziera në avull, të skuqura në tigan, me bukë, madje edhe si ëmbëlsira. Pavarësisht përgatitjes, açugeja ofron një shije të veçantë dhe të papërshkrueshme, të cilën kjo gjeografi ia jep njerëzimit. /tesheshi.com/

 

Kategoritë
BotaKulturëLajme