Çfarë zbulojnë dokumentet e inteligjencës nga SHBA: Kush spiunon Zelenskyn dhe kush mbështetet nga Mossad

Dokumentet nga Pentagoni për luftën në Ukrainë, të cilat u publikuan në media dhe rrjete të shumta sociale, vunë në dukje gjithashtu një sërë aktivitetesh spiunazhi të SHBA-së që përfshinin Rusinë dhe aleatët perëndimorë.

Disa nga dokumentet, të cilat zyrtarët amerikanë thonë se janë autentike, zbulojnë shtrirjen e përgjimeve të SHBA-së të aleatëve kryesorë, duke përfshirë Korenë e Jugut, Izraelin dhe Ukrainën.

Ajo që është veçanërisht interesante ka të bëjë me përgjimin e zyrtarëve ukrainas. Përkatësisht, CNN analizoi 53 dokumente të publikuara dhe deklaroi se të gjitha komunikimet kanë të bëjnë me periudhën nga mesi i shkurtit deri në fillim të marsit.

“Një dokument zbulon se Shtetet e Bashkuara kanë spiunuar Zelensky. Kjo nuk është për t’u habitur, por zyrtarët ukrainas janë thellësisht të frustruar nga informacioni”, shkruan CNN.

Në raportin e shërbimeve të inteligjencës amerikane, thuhet se në fund të shkurtit, Zelensky propozoi një sulm ndaj infrastrukturës ruse në zonën e Rostovit dhe theksoi se sulmi do të kryhej me mjete ajrore pa pilot.

“Këto të dhëna shpjegojnë komentet e zyrtarëve amerikanë se nuk duan t’i japin Ukrainës sisteme raketore me rreze të gjatë veprimi nga frika se Kievi do t’i përdorë për sulme brenda Rusisë”, shkruan media amerikane.

Sa i përket Izraelit, një raport i inteligjencës amerikane thotë se agjencia e inteligjencës së vendit, Mossad, inkurajoi protestat kundër qeverisë së re të vendit.

Pas publikimit të dokumenteve, qeveria izraelite ka reaguar dhe ka bërë të ditur se raporti nga SHBA-ja është i rremë dhe pa asnjë bazë.

“Mossad dhe zyrtarët e saj të lartë nuk i inkurajojnë zyrtarët që t’i bashkohen demonstratave antiqeveritare ose ndonjë aktiviteti të ngjashëm. Mossad dhe zyrtarët e tij nuk e kanë trajtuar fare çështjen e demonstratave dhe janë të përkushtuar ndaj vlerës së shërbimit ndaj shtetit që ka udhëhequr Mossad që nga fillimi i tij”, tha ajo.

Përveç spiunimit të aleatëve, raportet e zbuluara tregojnë se amerikanët kanë shumë më tepër informacion nga Ministria Ruse e Mbrojtjes dhe formacioni paraushtarak Wagner sesa pritej.

“Shumë e informacionit u mblodh përmes komunikimeve të përgjuara, duke ngritur shqetësime se rusët mund të ndryshojnë tani metodat e tyre të komunikimit për të fshehur më mirë planifikimin e tyre. Burimet njerëzore mund të jenë gjithashtu në rrezik,” tha analiza.

Shtetet e Bashkuara arritën gjithashtu të përgjonin komunikimet në lidhje me strategjinë e Rusisë për të luftuar tanket e NATO-s që supozohej të mbërrinin në Ukrainë në fillim të prillit.

“Plani parashikonte krijimin e tre zonave të qitjes bazuar në rreze. Secila zonë do të mbulohej nga lloje të veçanta armësh dhe njësie,” theksoi ai.

Kategoritë
BotaLajme