Brigitte Macron mbush 70 vjeç, shpreson të shmangë titujt

Zonja e parë e Francës, Brigitte Macron sot mbush 70 vjeç, por nuk pritet të flasë për këtë.

“Prisni 13 Prillin 2023, kur do të jem 70 vjeç. Ju do të dëgjoni për të, jam i sigurt. Nuk do të lexoj asgjë atë ditë,” tha ajo për revistën e jetesës së grave në janar me një frikë të fshehur. për vërshimin e ardhshëm të artikujve të gazetave.

Brigitte, e cila ka tre fëmijë nga një martesë e mëparshme, i është kujtuar për dekada diferenca e moshës 25-vjeçare mes saj dhe bashkëshortit të saj, të cilin e takoi kur ai ishte student dhe ajo mësuese në një shkollë private në Francën verilindore.

Martesa e tyre ishte një ndjesi e vërtetë kur Emmanuel Macron u shfaq në publik, fillimisht si ministër dhe më pas si kandidat presidencial në vitin 2016, dhe shumë pyesnin nëse një çift kaq i pazakontë mund të ishte një shembull, sipas AFP.

“Nuk na promovova kurrë si çift, ne ekzistojmë, por nuk mund ta shpjegosh”, vijoi ajo në një intervistë për S.

Zyra e saj nuk pranoi të thoshte se çfarë kishte planifikuar për ditëlindjen e saj historike kur u kontaktua nga AFP.

Zonja e Parë u kthye të mërkurën në mbrëmje nga një vizitë shtetërore dy-ditore në Holandë me bashkëshortin e saj, ku mori pjesë në një ngjarje të organizuar nga mbreti holandez dhe vizitoi shtëpinë e Anne Frank me Mbretëreshën.

Ajo gjithmonë e ka pranuar me ngurrim rolin e gruas së një politikani, gjoja e ka penguar të shoqin të hyjë në ujërat politike në radhë të parë dhe nuk është interesuar shumë për kandidaturën e tij për një mandat të dytë në prill të vitit të kaluar.

Gjatë demonstratave kundër Macron në vitin 2018 nga të ashtuquajturit jelekët e verdhë, të cilët janë simbol i shoferëve francezë, dashnori i letërsisë dhe teatrit u vu në shënjestër dhe pësoi komente fyese nga ish-presidenti brazilian Jair Bolsonaro dhe kabineti i tij.

Kur ai nuk përfaqëson Francën jashtë vendit, ai bën punë bamirësie në shtëpi, i mbështetur nga një ekip i vogël që vepron nga hapësira e tij në pallatin presidencial.

Shumica e çështjeve në punën e saj lidhen me karrierën e saj të dikurshme si mësuese, ndaj shpesh merret me problemin e dhunës në shkolla, autizmin e fëmijërisë, shëndetin mendor dhe rrjetet sociale.

“Për sa i përket aktiviteteve të saj, ajo është shumë tradicionale në qasjen e saj,” tha për AFP Robert Schneider, autor i librit në gjuhën franceze “First Ladies” për gratë e presidentëve.

E lindur në një familje të pasur provinciale, babai i saj që drejton një dyqan çokollate në qytetin e saj të lindjes, Amiens, Brigitte konsiderohet më konservatore se burri i saj dhe është në marrëdhënie miqësore me ish-presidentin e krahut të djathtë Nicolas Sarkozy.

“Në fillim ka pasur dy anë, e para është një grua beqare që ka thyer konventat shoqërore duke u martuar me një burrë 25 vjet më të ri, ndërsa e dyta është mjaft konvencionale, një borgjeze provinciale, katolike, edukuar, e veshur elegante, që voton. për të drejtën”, shtoi ai. Schneider.

Kategoritë
BotaLajme