Amanpour u trondit pasi ish-kryeministri izraelit tha se kush i ndërtoi bunkerët nën spital

Prezantuesja e CNN, Christiane Amanpour priti ish-kryeministrin izraelit Ehud Barak në emisionin e saj dhe mbeti i habitur pasi Barak tha se ishte Izraeli ai që ndërtoi bunkerët nën spitalin Al Shifa në veri të Gazës.

Ish-kryeministri Ehud Barak tha se Izraeli ndërtoi bunkerë dekada më parë nën spitalin Al-Shifa në qytetin e Gazës.

“Është e njohur prej vitesh që ata kanë bunkerë të ndërtuar fillimisht nga ndërtuesit izraelitë nën Shifa, të cilët janë përdorur si një post komandimi i Hamasit. Dhe një lloj lidhjeje, disa tunele janë pjesë e këtij sistemi,” tha ai në një intervistë për CNN.

Amanpour ishte qartësisht i tronditur nga këto pretendime dhe fillimisht pyeti “kur thatë se ato ishin ndërtuar nga inxhinierë izraelitë, a u shprehe gabim?”

Barak u përgjigj se dekada më parë ata (Izraeli) kontrollonin vendin dhe se bunkerët ishin ndërtuar për të krijuar më shumë hapësirë ​​për operacione.

“Mirë, në rregull. Kjo më hodhi pak. Pra, ata kanë qenë rreth e rrotull për një kohë shumë të gjatë, por ju po pretendoni se po i përdorin ato si qendra komanduese,” tha Amanpour.

Ai pohoi gjithashtu se ky nuk është i vetmi lloj i postës komanduese dhe se disa janë të vendosura në spitale të tjera ose vende të tjera të ndjeshme dhe janë përdorur nga Hamasi edhe gjatë këtij konflikti.

Izraeli mori Gazën nga Egjipti në vitin 1967 dhe e mbajti territorin nën pushtim të plotë ushtarak deri në vitin 2005 kur tërhoqi kolonët dhe ushtarët e tij në një lëvizje të njohur si “shkëputje”. Hamasi mori kontrollin e plotë brenda enklavës dy vjet më vonë.

Kategoritë
BotaLajme