AfD dëshiron të nxjerrë Gjermaninë nga Bashkimi Evropian: kreu i partisë propozon një referendum

Presidentja e Alternativës së ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) Alice Weidel tha për Financial Times se referendumi i Britanisë për daljen nga Bashkimi Evropian (BE) është një shembull i mirë që Gjermania mund të ndjekë.,

“Është një model për Gjermaninë, nëse dikush mund të marrë një vendim të tillë sovran”, tha Alice Weidel për Brexit.

Sipas saj, një referendum të tillë do ta bënin nëse nuk do të mund të zbatonin ndryshimet për të cilat po përpiqet AfD. Ndër të tjera, partia po avokon për reformën e institucioneve të BE-së për të kufizuar fuqinë e Komisionit Evropian dhe për të eliminuar, siç besojnë ata, deficitin ekzistues demokratik.

Me deklaratat e tij, Weidl përfaqëson një pozicion krejtësisht të ndryshëm nga shumica e partive të tjera gjermane dhe qytetarëve gjermanë që mbështesin në masë të madhe anëtarësimin në BE.

Vitet e fundit, AfD ka zvogëluar euroskepticizmin e saj dhe është fokusuar kryesisht në kundërshtimin ndaj migracionit. Sipas sondazheve të fundit, partia mbështetet nga rreth 22 përqind e të anketuarve, që e vendos atë përpara Social Demokratëve (SPD) në pushtet, të cilët gëzojnë mbështetje nga 16 përqind. Prova tjetër e madhe do të jenë zgjedhjet evropiane në qershor.

Meqë ra fjala, AfD ka mbushur sërish titujt e gazetave gjermane javët e fundit, kur në nëntor të vitit të kaluar u zhvillua një takim sekret i ekstremit të djathtë në Potsdam, ku anëtarë të AfD dhe të paktën dy përfaqësues të partisë konservatore mori pjesë, u bë publike. Unioni Kristian Demokrat (CDU).

Në takim u diskutua për deportimin masiv të emigrantëve, pra riemigrimin.

Që atëherë, demonstratat kundër ekstremistëve të krahut të djathtë janë mbajtur rregullisht në qytetet gjermane, duke mbledhur qindra mijëra njerëz. Protesta, të cilat u mbështetën nga kancelari Olaf Scholz dhe presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier, ndër të tjera, u mbajtën gjithashtu këtë fundjavë.

Sipas Policisë, në to u mblodhën gjithsej 910,000 njerëz dhe organizatorët raportuan 1.2 milionë pjesëmarrës.

Weidl, i cili ka një doktoraturë në ekonomi dhe ka punuar për Goldman Sachs dhe Allianz Global Investors përpara se të hynte në politikë, ka udhëhequr grupin parlamentar të AfD që nga viti 2017.

“Me bluzën dhe perlat e saj të bardha, me prejardhjen e pasur dhe karrierën në financa, ajo i jep AfD-së një atmosferë respekti borgjez që ka një tërheqje të fortë për votuesit e klasës së mesme jashtë bazës së saj tradicionale të së djathtës,” politologu Hans Vorländer i Universitetit. të Dresdenit për Financial Times.

Megjithatë, shumë në Gjermani paralajmërojnë se pas këtij imazhi qëndron një parti që është infiltruar shumë nga ekstremistët e krahut të djathtë dhe që po radikalizohet gjithnjë e më shumë.

Kategoritë
BotaLajme