Wagner arreston nënkolonelin rus

Wagner nën drejtimin e Yevgeny Prigozhin arrestoi një komandant rus, që konfirmon grindjen e grupit mercenar me Ministrinë e Mbrojtjes.

Në një video të postuar në rrjetet sociale, nënkoloneli Roman Venevitin, komandanti i Brigadës 72 të Rusisë, pretendon se ishte i dehur dhe urdhëroi trupat e tij të hapnin zjarr ndaj një kolone të Wagner.

Javën e kaluar, Prigozhin akuzoi ushtrinë ruse se po përpiqej të hidhte në erë njerëzit e tij ndërsa ata tërhiqeshin nga qyteti lindor i Ukrainës, Bakhmut.

Biznesmeni, i cili njihet si “kuzhinieri i Putinit” për shkak të kontratave të tij të hotelierisë me Kremlinin, pohoi gjithashtu se njerëzit e tij kishin zbuluar eksplozivë, të cilët ai tha se ishin vendosur nga zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes.

Prigozhin, i cili ka qenë në grindje me zyrtarët e lartë ushtarakë për muaj të tërë, njoftoi javën e kaluar se trupat e tij ishin tërhequr kryesisht nga Bakhmuti, pasi pësuan viktima të rënda. Qyteti tani besohet se kontrollohet nga forcat e rregullta ruse.

Disa komentatorë nacionalistë pro luftës thanë se arrestimi i një ushtari të lartë rus nga Wagner dëshmoi për ndikimin e Prigozhin në Kremlin.

Ndikimi i Prigozhin është rritur ndërsa trupat e tij kanë marrë gradualisht Bakhmutin në muajt e fundit, duke i dhënë Moskës fitoren e parë ushtarake që nga vera e kaluar.

Javën e kaluar, Prigozhin mori kritika publike kur dy aleatë të ngushtë të liderit çeçen Ramzan Kadyrov e quajtën atë një “histerik” që po minonte përpjekjet luftarake të Rusisë.

Kategoritë
BotaLajme