Vrasësi masiv nga SHBA nuk është gjetur ende dhe 80 agjentë të FBI-së janë në kërkim të tij

Robert Card, i dyshuari për vrasjen masive të ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në qytetin amerikan Lewiston në shtetin e Maine, nuk është gjetur ende.

Siç tha në një konferencë shtypi senatori nga Maine, shteti federal në të cilin ndodhet Lewiston, një kërkim i gjerë është duke u zhvilluar për vrasësin, i cili po kërkohet nga të paktën 80 agjentë të FBI-së, përveç personelit nga agjenci të tjera të ndryshme. duke përfshirë rojet bregdetare.

Duke iu drejtuar familjeve të viktimave, senatori nga Maine pranoi se “asnjë fjalë nuk mund të qetësojë plotësisht tronditjen, dhimbjen dhe zemërimin e justifikuar që ndjeni”. Megjithatë, ajo tha se shpreson të gjejë forcë në mbështetjen e njerëzve në mbarë vendin.

Ndërkohë, disa shkolla dhe kolegje në Maine jugore kanë njoftuar se do të mbyllen pasi kërkimet për Cardo, i cili përndryshe vrau të paktën 18 persona dhe plagosi 13, vazhdojnë.

Një alarm i zbatimit të ligjit më parë tha se Card është një instruktor i stërvitur i armëve të zjarrit që besohet të jetë në Rezervën e Ushtrisë të stacionuar në Saco, Maine.

Një buletin policie thotë se Card raportoi se kishte dëgjuar “zëra” dhe kishte kërcënuar se do të qëllonte bazën e stërvitjes së ushtrisë në Saco, Maine. Për këtë arsye ai është dërguar në një institucion për të marrë ndihmën adekuate për problemet mendore.

Në rrjetin social X ka ndjekur vetëm disa profile dhe ka lënë një sërë komentesh të diskutueshme. Ndër të tjera, ai miratoi postimet në Twitter nga CEO i X, Elon Musk dhe pronari i Dallas Mavericks, Mark Cuban, si dhe një profesor që studion terrorizmin dhe një numër politikanësh dhe ekspertësh të shquar konservatorë, përfshirë Donald Trump Jr. dhe gazetari Tucker Carlson.

Ai komentoi gjithashtu dhjetorin e kaluar në një histori të CNBC me titullin: “Ylli i WNBA Brittney Griner u lirua nga paraburgimi rus pas 10 muajsh, thotë Biden”. Nën të shkruante: “Vrasës masiv për një lojtar wnba, punë e shkëlqyer, vazhdo kështu”./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme