Ushtria izraelite pranoi humbjen e nëntë ushtarëve të tjerë në Rripin e Gazës

Ushtria izraelite njoftoi vdekjen e nëntë ushtarëve të tjerë që u vranë dje në luftimet në pjesën veriore të Rripit të Gazës. Të martën, ushtria pranoi vdekjen e dy ushtarëve të tjerë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të ushtarëve izraelitë të vrarë në pushtimin e Gazës në 11.

Sipas ushtrisë izraelite, ushtarët e brigadës Givati ​​u vranë pasi automjeti i blinduar në të cilin ndodheshin u godit nga një raketë e drejtuar kundër tankeve. Në të njëjtin konflikt u plagosën edhe katër ushtarë të tjerë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë.

Ushtarët e Batalionit të 77-të vdiqën pasi tanku i tyre përplasi një mjet shpërthyes. Në të njëjtin incident, dy ushtarë të tjerë u plagosën rëndë.

Dje, IDF njoftoi se dy ushtarë Givati ​​u vranë gjatë përleshjeve të ndara në Rripin e Gazës.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, tha në një deklaratë se një pjesëtar i IDF u vra në një goditje të rëndë dhe të dhimbshme dhe shprehu ngushëllimet e tij për familjet.

“Arritjet e rëndësishme të luftimeve të vështira në thellësitë e Rripit të Gazës për fat të keq kanë një çmim të lartë. Ne jemi gati për një fushatë të gjatë dhe komplekse që kërkon guxim, vendosmëri dhe këmbëngulje – ne do të fitojmë,” tha Gallant.

Kategoritë
BotaLajme