Ushtarët izraelitë reagojnë ndaj djalit të Netanyahut, Yair: Jemi në front, ai po argëtohet në SHBA

Ushtarakët pyesin pse Yair Netanyahu, i cili ndodhet në SHBA, nuk është kthyer. “Unë jam në front, por ai po shijon jetën e tij,” tha një nga ushtarët.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu grumbulloi ushtarë dhe tanke në kufirin e Gazës për operacionin tokësor.

Rripi i Gazës vazhdon të jetë objekt i sulmeve ajrore nga ushtria izraelite.

Ushtarët izraelitë presin udhëzime nga autoriteti politik për të hyrë në Gaza në rrugë tokësore.

Gjatë një periudhe të tillë, djali i kryeministrit Netanyahu, Yair, filloi të tërheqë reagimin e ushtarëve izraelitë.

Ata e pyetën djalin e Netanyahut: Pse është në Miami?

Sipas The Times, ushtarët rezervë pyetën: “Pse është djali i Netanyahut në Miami?” Ai bën pyetje si:

Vullnetarët pjesëmarrës në luftën kundër Hamasit në Gaza thonë se Yair Netanyahu, i cili mbetet në SHBA, ka hequr dorë nga vendi i tij.

Mobilizimi në Izrael

Shumë izraelitë u mobilizuan për t’iu bashkuar mobilizimit më të madh të ushtrisë në historinë e vendit. Më shumë se 300 mijë ushtarë rezervë u thirrën në detyrë.

U vu re se djali i madh i kryeministrit Netanyahu, Yair, shkoi në Miami, Florida, në fillim të këtij viti dhe vazhdon të qëndrojë atje.

Mosha 32 vjeç, i aftë për detyrë

U kujtua se 32-vjeçari Yair ka të drejtë për shërbimin ushtarak rezervë dhe se ky detyrim përfundon në moshën 40-vjeçare.

“Ndërsa unë jam në vijën e parë, Yair po shijon jetën e tij në Miami Beach”, tha një ushtar, i cili kërkoi të mbetet anonim për arsye sigurie tha.

Ushtari izraelit: Yair nuk është ende këtu

Ushtari në fjalë duke shprehur reagimin e tij ka përdorur këto shprehje:

Ne jemi ata që lëmë punët tona, familjet tona, fëmijët tanë për të mbrojtur familjet tona, jo ata që janë përgjegjës për këtë.

Vëllezërit tanë, baballarët tanë, djemtë tanë po shkojnë të gjithë në front, por Yair nuk është ende këtu. Nuk ndihmon në ndërtimin e besimit te lidershipi i vendit.

Netanyahu dhe ushtria izraelite po përjetojnë një krizë besimi

Shtypi izraelit shkruante se kishte një krizë besimi mes kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe ushtrisë izraelite dhe se kjo situatë e vështirësonte marrjen e vendimeve të përbashkëta në luftën e Gazës.

Gazeta Yediot Ahronot, në lajmet e saj të bazuara në zyrtarë politikë dhe ushtarakë izraelitë, shkruante se me afrimin e operacionit tokësor në Gaza, ka një ngërç në lidhje me të burgosurit izraelitë të mbajtur nga Hamasi dhe se “qeveria po e ka të vështirë të arrijë një marrëveshje për çështjet themelore. .”

Raporti tha, “Thuhet se Netanyahu beson se përgjegjësia për gjithçka që po ndodh (sulmet e Hamasit kundër Izraelit, të cilat filluan më 7 tetor) i takon zyrtarëve të lartë të ushtrisë izraelite dhe se ai është i zemëruar me ta.” u përfshinë deklaratat./Gazeta e Re

 

Kategoritë
BotaLajme