Schwarzenegger u ndalua nga doganat gjermane për shkak se nuk kishte deklaruar orën luksoze

Arnold Schwarzenegger hasi në telashe në aeroportin e Mynihut, kur oficerët e doganës e ndaluan atë për dështimin për të deklaruar një orë luksoze që kishte planifikuar të nxirrte në ankand për bamirësi.

Legjenda e Hollivudit priti tre orë në aeroport për shkak të një hetimi për evazion fiskal të mundshëm. Sipas ligjit të Bashkimit Evropian, kushdo që kalon kufirin duhet të deklarojë para ose sende me vlerë më shumë se 10,000 euro.

Megjithatë, sipas CBS, Schwarzenegger-it nuk iu kërkua të plotësonte formularin nëse kishte ndonjë gjë për të raportuar. Më vonë i lejuan të paguante taksat, por edhe aty kishte probleme.

Makina e kartave në aeroport ishte e prishur, banka më e afërt nuk funksiononte dhe ATM-ja nuk lejonte të tërhiqej një shumë mjaft të madhe. Aktori 76-vjeçar duhej të priste që të sillte në doganë një makineri të re me karta.

Zëdhënësi i Schwarzenegger tha për Bild të Gjermanisë se incidenti në aeroport ishte “një komedi e plotë plot gafa, por mund të shërbejë si skenar për një film policor shumë qesharak”.

Ylli i “Terminator” ishte shumë i qetë gjatë incidentit dhe pozoi me policinë dhe njerëzit për një foto, duke mbajtur në dorë një kuti ore ku shkruhej: “Për Austrinë”.

Ora që ai ka menduar për shitje është një orë Audemars Piguet e prodhuar posaçërisht për të, me vlerë disa qindra mijëra dollarë.

Kategoritë
BotaLajme