Putin mbërriti në Ukrainë për herë të parë, pa paralajmërim në Mariupolin e shkatërruar voziti makinë nëpër qytet

Presidenti rus Vladimir Putin bëri një vizitë të papritur në Mariupol pasi vizitoi Krimenë për të shënuar përvjetorin e nëntë të aneksimit të gadishullit në Ukrainë, tha Kremlini, udhëtimi i tij i parë në territorin e pushtuar nga Rusia të rajonit të Donbasit të Ukrainës që nga fillimi i luftës.

Presidenti Vladimir Putin bëri një vizitë të papritur në Mariupol, njoftuan mediat shtetërore ruse, duke shënuar udhëtimin e parë të liderit të Kremlinit në territoret e pushtuara nga Rusia të rajonit të Donbasit të Ukrainës që nga fillimi i luftës.

Vizita erdhi pasi Putin udhëtoi në Krime të shtunën në një vizitë të paparalajmëruar për të shënuar përvjetorin e nëntë të aneksimit të gadishullit nga Rusia nga Ukraina, dhe vetëm dy ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për liderin rus.

Televizioni shtetëror rus njoftoi se Putin dyshohet se e drejtoi makinën e tij vetë nëpër rrugët e Mariupolit dhe “vlerësoi cilësinë e rrugëve”.

Mariupol, i cili ra në duart e Rusisë në maj pas një prej betejave më të gjata dhe më të përgjakshme të luftës, ishte fitorja e parë e madhe e Rusisë pasi dështoi të pushtonte Kievin dhe në vend të kësaj u fokusua në Ukrainën juglindore.
Putin fluturoi në Mariupol me helikopter, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve, duke cituar Kremlinin. Është më afër vijës së frontit që Putin ishte në luftën e vitit të kaluar. Duke vozitur me makinë, Putin vizitoi disa lagje të qytetit, duke ndaluar dhe duke biseduar me banorët.

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim dhe Evropë (OSBE) njoftoi se bombardimi i hershëm i maternitetit nga Rusia në Mariupol ishte një krim lufte.

Kategoritë
BotaLajme