Profesori izraelit: Izraeli i etiketon palestinezët si kafshë për të legjitimuar krimet e luftës

Izraeli po përdor një strategji të “dehumanizimit” për të justifikuar sulmet e tij në zonat civile në Gaza, sipas një profesori izraelit të së drejtës ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut.

Neve Gordon, një profesore nga Fakulteti i Drejtësisë në Universitetin Queen Mary të Londrës, tha se Izraeli po punon shumë për të legjitimuar krimet e luftës që kryen.

Sipas Gordon, sulmet në zonat civile, spitalet, të plagosurit, personelin mjekësor dhe zonat e mbrojtura konsiderohen përgjithësisht krime lufte, dhe Izraeli po kryen gjithashtu krime lufte duke bllokuar aksesin në energji elektrike dhe ujë në Gaza.

Gordon tha se ai beson se ushtritë shtetërore përpiqen ta konsiderojnë veten si moralë, por ata duhet t’u përmbahen ligjeve të luftës për t’u konsideruar si një ushtri morale.

“Izraeli i interpreton veprimet e tij në atë mënyrë që të tregojë se ato janë kryer në përputhje me ligjet e luftës, dhe për këtë arsye, pretendon se janë morale. Në të njëjtën kohë, ai i dehumanizon palestinezët duke pretenduar se ata janë të pamoralshëm. ” shpjegoi Gordon.

“Palestinezët e paraqesin veten si barbarë dhe primitivë dhe njerëz që nuk i kuptojnë ligjet e luftës, njerëz që nuk bëjnë dallimin midis civilëve dhe luftëtarëve e kështu me radhë, dhe për këtë arsye janë të pamoralshëm, ndërsa Izraeli pretendon se po përpiqet të mbrojë civilët.” shton Gordon.

“Legalizimi” i krimeve të luftës

Deklarata të tilla si ministri izraelit i mbrojtjes Yoav Gallant duke thënë “Ne po luftojmë kafshët” janë shembuj të qartë të strategjisë së përpjekjes për të legjitimuar krimet e luftës.

“Krahasimet e palestinezëve me minjtë ose gjarpërinjtë në llogaritë izraelite të mediave sociale janë një përpjekje për të çnjerëzor dhe legjitimuar vdekjet e civilëve,” tha Gordon.

“Kur Izraeli u thotë një milion palestinezëve të lëvizin në jug dhe më pas pretendon se çdo civil palestinez që mbetet atje është i përfshirë në konflikt, dhe për këtë arsye një objektiv legjitim, është një mënyrë për të manipuluar ligjet e luftës,” thekson Gordon. .

Gordon theksoi nevojën për të reduktuar dhunën në konflikte, duke theksuar se ajo fillon me të kuptuarit se çdo person që vdes është një qenie njerëzore me emër, familje, fëmijë, motra, vëllezër dhe miq.

Çdo jetë është e rëndësishme

Ai tha gjithashtu se mendonte se ishte e tmerrshme të etiketoheshin civilët që vdesin në konflikt si “dëm kolateral”, sepse askush nuk do të donte të quhej kështu. Përdorimi i termave të tillë sterilizon fushën dhe lejon më shumë shkatërrim.

Gordon vuri në dukje asimetrinë ekstreme në konflikt, me Izraelin që zotëronte armatim shumë më të avancuar se palestinezët.

Ai tha se besonte se “kjo mund të jetë edhe lufta më asimetrike ndonjëherë” dhe u bëri thirrje liderëve perëndimorë dhe ndërkombëtarë që të punojnë për të ulur tensionet dhe për t’i dhënë fund dhunës në vend që “të ndezin flakët” duke dërguar aeroplanmbajtëse në rajon.

Ai shprehu mbështetjen për sjelljen e grupit palestinez Hamas dhe Izraelin në tryezën e bisedimeve, për të punuar për lirimin e pengjeve të mbajtura nga të dyja palët dhe për të lehtësuar një armëpushim.

Gordon vuri në dukje se nuk mjafton të flitet për një armëpushim, por duhet trajtuar edhe dekolonizimi i Bregut Perëndimor dhe Gazës.

“Duhet të bëhen përpjekje për të arritur një marrëveshje demokratike midis lumit Jordan dhe Mesdheut”, tha Gordon.

Izraeli filloi një fushatë të pamëshirshme bombardimi në Rripin e Gazës më 7 tetor pas sulmeve të Hamasit në qytetet kufitare izraelite. Bombardimi i vuri 2.3 milionë banorët e territorit nën rrethim të plotë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm humanitar” për të lehtësuar “vuajtjet epike njerëzore”.

Kategoritë
BotaLajme