Policia spanjolle ka sekuestruar pothuajse një ton kokainë, e gjitha e kartelit ballkanik

Doganierët e Administratës Tatimore Spanjolle, në një operacion të përbashkët me agjentët e Policisë Kombëtare të Spanjës, sekuestruan pothuajse një ton kokainë të fshehur në kontejnerë.

Kokaina i përkiste kartelit ballkanik, i cili aktualisht është rrjeti më aktiv në nivel europian. Metoda e përdorur nga organizata është një ‘grep i verbër’ ose ‘rip off’, i cili konsiston në përpjekjen për të fshehur drogën me një barrë ligjore.

Operacioni nisi kur agjentët që hetonin këtë organizatë mësuan se do të dërgonin një kontejner që do të mbërrinte në portin e Algeciras me një sasi të konsiderueshme kokaine në të.

Në të njëjtën kohë, nga Kolumbia është marrë një paralajmërim për një kontenier të mundshëm që do të nisej nga Ekuador, me një ndalesë në Kolumbi, dhe do të arrinte në bregdetin spanjoll, duke transportuar një sasi të konsiderueshme droge. Metoda e përdorur nga organizata do të ishte një ‘grep i verbër’ ose ‘rip off’, një teknikë që konsiston në kontaminimin e një dërgese legale me drogë.

415 e 500 kilogramë kokainë në dy kontejnerë

Pasi agjentët mësuan numrin e kontejnerëve, u konfirmua se organizata kriminale pranuese në Spanjë ishte një organizatë nën hetim. Kur kontejneri mbërriti në destinacion, hetuesit e hapën atë dhe sekuestruan 415 kilogramë kokainë brenda.

Pas hetimeve, agjentët morën më shumë informacion që i lejoi ata të identifikonin një kontejner të ri që organizata synonte të importonte përmes portit të Algeciras. Për këtë arsye u krye një hetim dhe u sekuestruan 500 kilogramë kokainë, e cila ishte përgatitur për nxjerrje.

Vështirësia në hetimin e anëtarëve të këtyre organizatave qëndron në lëvizshmërinë e tyre, pasi ata udhëtojnë mijëra kilometra për të mbajtur takime. Vijojnë hetimet për identifikimin dhe kapjen e të gjithë anëtarëve të rrjetit.

Kategoritë
BotaLajme