Policia Franceze gjeti 850 kilogramë kokainë në plazh

Policia Franceze gjeti 850 kilogramë kokainë në plazh në Lamans, vlera e të cilit është 60 milion euro, ajo u njoftua nga zyra e prokurorit lokal.

Dy plazhe të dyshimta në plazh jo larg qytetit të Revil, në veri të Francës, policia raportoi vendasit, transmeton televizioni TF1.

Prokurori në qytetin e Sherburo tha se rreth 30 pako të substancës pluhur u gjetën në çantat për të cilat testi u përcaktua se ishte kokainë.

Policia po përpiqet të përcaktojë nëse droga u largua nga anija apo ishte “me qëllim të hedhur në bregdet për të marrë tregtarët”.

Kjo nuk është kokaina më e madhe që sheh në Francë. TF1 kujton se e gjithë bregdeti francez i Atlantikut në vitin 2019 u gjet një ton dhe gjashtëqind paund kokainë.

Kategoritë
BotaLajme