Pasi Biden tha se nuk u besonte numrave, palestinezët publikuan një listë me 7000 emra të të vrarëve.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se kishte vendosur të publikonte emrat e të paktën 7000 palestinezëve që u vranë në sulmet ajrore izraelite në mënyrë që “e gjithë bota të dijë të vërtetën për luftën gjenocidale që pushtimi po bën kundër popullit palestinez. “

“Bota duhet të kuptojë se pas çdo numri ka një histori për një person emri dhe identiteti i të cilit dihet”, thuhet në deklaratë.

Vendimi erdhi pasi presidenti amerikan Joe Biden tha se nuk kishte besim në numrin e viktimave palestineze të raportuara nga ministria.

Dokumenti prej 212 faqesh përmban, thotë ministria, emrat dhe moshat e secilës viktimë. Ai përfshin 6747 emra të regjistruar dhe i referohet 281 trupave të paidentifikuar. Aty thuhet se janë vrarë 2665 fëmijë. Shumica e trupave të paidentifikuar janë të fëmijëve.

Ai përfshin një ndarje ditore që tregon një përshkallëzim të vazhdueshëm të vdekjeve, nga 256 në 7 tetor në 481 në 25 tetor. Kanë qenë tre ditë kur numri i të vrarëve ka kaluar 600, dhe numri më i madh i të vrarëve në një ditë (24 tetor) aktualisht është 756.

Aseel al-Bajeh i grupit palestinez të të drejtave al-Haq thotë se 88 emrat e parë nga 7000 emrat e palestinezëve të vrarë të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza “janë nga e njëjta familje”.

Në fillim të këtij muaji, ministria e shëndetësisë njoftoi se të gjitha gjeneratat e gjalla të rreth 45 familjeve ishin fshirë nga regjistri civil në Gaza.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, u tha gazetarëve se Uashingtoni “nuk i beson Hamasit”.

“Ne nuk kemi asnjë mënyrë për të bërë një vlerësim të saktë të numrit të civilëve që kanë vdekur në Gaza tani. Por ne jemi skeptikë për çdo gjë që thotë Hamasi,” tha Miller.

Ekspertët e të drejtave të njeriut i thanë Al Jazeera se të dhënat nga Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza janë të besueshme.

“Human Rights Watch ka punuar në territoret e pushtuara palestineze për tre dekada. Ne kemi mbuluar raunde të përshkallëzimeve dhe armiqësive, dhe ne kemi gjetur gjithmonë se shifrat e Ministrisë së Shëndetësisë janë përgjithësisht të besueshme,” tha Omar Shakir, izraelit i grupit. drejtor i Palestinës./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme