Paralajmërim i UNICEF-it: Rripi i Gazës është kthyer në një varrezë fëmijësh

Rripi i Gazës është bërë një varrezë për fëmijët dhe numri i të miturve të vrarë në enklavën palestineze deri më tani ka kaluar 3,400, tha James Elder, zëdhënës i Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF), në një konferencë në Gjenevë.

Gaza është bërë një varrezë për fëmijët.

Sipas shifrave të fundit nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza, më shumë se 3,450 fëmijë kanë vdekur në enklavë, tha Elder. Ai përsëriti thirrjen për një armëpushim të menjëhershëm dhe hapjen e të gjitha vendkalimeve për të lejuar lëvizjen e papenguar të ndihmave humanitare.

“Nëse do të kishim një armëpushim për 72 orë, kjo do të thoshte se një mijë fëmijë do të ishin përsëri të sigurt në atë kohë,” tha Elder.

Ai vuri në dukje se kërcënimet ndaj jetës së fëmijëve “kalojnë përtej bombave dhe mortajave”. Vdekshmëria foshnjore nga dehidrimi është një “kërcënim në rritje” në enklavë, pasi prodhimi i ujit në Gaza është pesë për qind e asaj që nevojitet. Kjo për faktin se shumica e impianteve të shkripëzimit janë të papunë për shkak të dëmtimit ose mungesës së karburantit.

Më herët, rrjeti televiziv Al Jazeera, duke cituar ministrinë e shëndetësisë të enklavës, raportoi se numri i të vdekurve nga përkeqësimi i konfliktit në Lindjen e Mesme në Rripin e Gazës ishte rritur në 8,525.

Tensionet u ndezën përsëri në Lindjen e Mesme më 7 tetor kur militantët e grupit radikal palestinez Hamas filluan një sulm të befasishëm në territorin izraelit nga Rripi i Gazës. Hamasi e përshkroi operacionin e tij si një përgjigje ndaj veprimeve agresive të autoriteteve izraelite kundër xhamisë Al-Aksa në malin e tempullit në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Izraeli shpalli një bllokadë të plotë të Rripit të Gazës dhe kreu sulme ajrore në enklavën palestineze, si dhe në disa zona të Libanit dhe Sirisë. Konfliktet po vazhdojnë edhe në Bregun Perëndimor.

Më 30 tetor, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes izraelite Daniel Hagari njoftoi “zgjerimin e shkallës” të operacionit ushtarak tokësor në Gaza, raporton TASS.

Kategoritë
BotaLajme