OKB: Izraeli “hapur” kundërshton dërgimin e ndihmave humanitare në Gazën veriore

“Qeveria e Izraelit ka qenë e qartë se nuk dëshiron që ne të ofrojmë (ndihma) në veri. Pra, stafi ynë do të duhet të marrë përsipër disa rreziqe të sigurisë nëse ne përcaktojmë ndihmën që duhet të shpëtojë jetë dhe duhet të jepet”, tha Hastings

Koordinatorja humanitare e Kombeve të Bashkuara (OKB) në Palestinë, Lynn Hastings, ka deklaruar se Izraeli “hapur” kundërshton dërgimin e ndihmave humanitare në Gazën veriore, ku rreth 300-400 mijë njerëz mbeten të bllokuar, raporton Anadolu.

“Qeveria e Izraelit ka qenë e qartë se nuk dëshiron që ne të ofrojmë (ndihma) në veri. Pra, stafi ynë do të duhet të marrë përsipër disa rreziqe të sigurisë nëse ne përcaktojmë ndihmën që duhet të shpëtojë jetë dhe duhet të jepet”, tha Hastings në një konferencë për media në Gjenevë.

“E kam thënë më parë se mbi 1 milion njerëz nuk mund të merren dhe të lëvizen në jug ku ka pasur bombardime të përsëritura, nuk ka shërbime, nuk ka strehim atje. Ne duhet të jemi në gjendje t’u ofrojmë (ndihmë) atyre njerëzve dhe duhet të jemi në gjendje të ofrojmë ndihmë kudo që njerëzit kanë nevojë”, shtoi ajo.

Duke theksuar se numri i kamionëve që kanë hyrë në Rripin e Gazës që nga tetori ka arritur në 74, Hastings tha se ata presin të pranohen rreth tetë kamionë të tjerë sot.

“Mes 10 dhe 20 kamionë çdo ditë nuk janë qartësisht të mjaftueshëm”, tha Hastings, duke shtuar se 450 kamionë hynin çdo ditë para 7 tetorit.

Ajo theksoi se përpara se të shpërthente konflikti, 46 kamionë me karburant kalonin çdo ditë.

Konflikti në Gaza filloi kur grupi palestinez Hamas më 7 tetor nisi operacionin “Tufani i Aksasë”, një sulm i befasishëm i shumëanshëm që përfshinte lëshime raketash dhe depërtimesh në Izrael përmes tokës, detit dhe ajrit.

Hamasi tha se operacioni ishte në hakmarrje për sulmet ndaj xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite më pas nisi një bombardim të pamëshirshëm të objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Pothuajse 8.500 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë të paktën 7.028 palestinezë dhe 1.400 izraelitë.

Kategoritë
BotaLajmeLajmet Kryesore