NYT analizoi videon që Izraeli po përdor si provë se nuk e bombarduan spitalin në Gaza: Nuk dëshmon asgjë

Media e respektuar amerikane The New York Times bëri një analizë të pavarur të videos që zyrtarët izraelitë dhe amerikanë përdorin si provë se raketa që goditi një spital në Gaza më 10 tetor, duke vrarë afro 500 njerëz, nuk ishte gjuajtur nga ushtarët e tyre.

Pamjet tregojnë një raketë që kalon nëpër qiellin e errësuar mbi Gaza dhe shpërthen në ajër. Disa sekonda më vonë, një tjetër shpërthim shihet në tokë.

Pamjet u bënë prova të cituara gjerësisht pasi zyrtarët izraelitë dhe amerikanë paraqitën prova se një raketë endacake palestineze nuk funksionoi në qiell, ra në tokë dhe shkaktoi një shpërthim vdekjeprurës në Spitalin Arab Al-Ahli në qytetin e Gazës.

Por një analizë e thelluar vizuale nga The New York Times arrin në përfundimin se pamjet video – të kapura nga një kamerë e drejtpërdrejtë televizive e Al Jazeera natën e 10 tetorit – tregojnë të kundërtën. Predha që shihet në video me shumë gjasa nuk është ajo që shkaktoi shpërthimin në spital. Ajo në fakt shpërtheu në qiell rreth dy milje larg, zbuloi The Times, dhe është një aspekt i palidhur i luftimeve që u zhvilluan atë natë përtej kufirit midis Izraelit dhe Gazës.

Videoja sugjeron gjithashtu se një bombardim izraelit po ndodhte dhe se dy shpërthime mund të shiheshin pranë spitalit brenda dy minutave nga goditja e tij. Maj. Nir Dinar, një zëdhënës i ushtrisë izraelite, tha për The Times se forcat ushtarake nuk po sulmonin “brenda rrezes që kërcënon spitalin”, por nuk pranoi të thoshte se sa larg ishte sulmi më i afërt.

Një javë pas tragjedisë në spital, shumë mbeten në dyshim.

Agjencitë perëndimore të inteligjencës besojnë se numri i të vdekurve, i vlerësuar fillimisht nga Hamasi në 500 dhe më vonë i reduktuar në 471, është shumë më i ulët – por asnjë numër nuk është konfirmuar. Vetë spitali nuk u prek drejtpërdrejt; çfarëdo që e shkaktoi shpërthimin në fakt goditi oborrin e spitalit, ku njerëzit ishin mbledhur për siguri, dhe një grusht makinash të parkuara.

Për më tepër, krateri i lënë nga goditja ishte relativisht i vogël, të cilin Izraeli e citoi në pretendimin e tij se asnjë nga raketat e tij nuk shkaktoi një shpërthim dhe mund të ishte në përputhje me një numër raketash të ndryshme. Hamasi nuk ka ofruar mbetje të municioneve izraelite apo ndonjë provë fizike për të mbështetur pretendimin e tij se Izraeli ishte përgjegjës.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane thanë të martën se agjencitë besonin se video tregonte një raketë palestineze të lëshuar nga Gaza duke përjetuar një “dështim katastrofik të motorit” përpara se një pjesë e raketës të binte në afërsi të një spitali. Një zyrtar i lartë i inteligjencës tha se autoritetet nuk mund të përjashtonin daljen në dritë të informacioneve të reja që do të ndryshonin vlerësimin e tyre, por tha se kishin besim të lartë në përfundimet e tyre.

Gjetja e Times nuk përgjigjet se çfarë e shkaktoi në të vërtetë shpërthimin në Spitalin Arab Al-Ahli, apo kush është përgjegjës. Pretendimi i agjencive të inteligjencës izraelite dhe amerikane se ai ishte fajtori për lëshimin e dështuar të raketës palestineze mbetet, por analiza e Times hedh dyshime mbi një nga provat më të publikuara që zyrtarët izraelitë kanë përdorur për të ngritur çështjen e tyre dhe e ndërlikon narrativën e drejtpërdrejtë që ata kanë paraqitur./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme