Netanyahu fajësoi inteligjencën izraelite për sulmin e Hamasit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kritikoi sot shefat e tij të inteligjencës, duke thënë se ata kurrë nuk e paralajmëruan atë se Hamasi po planifikonte një sulm të madh më 7 tetor, duke shkaktuar trazira politike dhe një përçarje në kabinetin e tij të luftës.

Netanyahu, i cili po vuan zemërimin publik për dështimin për të marrë përgjegjësinë për dështimet e inteligjencës dhe operacioneve rreth sulmit të Hamasit në jug të Izraelit, postoi komentet në Platformën X mbrëmë, por më vonë i fshiu ato.

Zyrtarët e lartë – nga komandantët ushtarakë dhe krerët e shërbimit të brendshëm të spiunazhit Shin Bet deri te ministri i financave – kanë pranuar dështimet e tyre, por Netanyahu jo.

Ai vetëm tha se pas luftës do të kishte kohë për të bërë pyetje të vështira dhe shtoi se kjo vlen edhe për të.

“Kryeministri Netanyahu në asnjë moment dhe në asnjë moment nuk u paralajmërua për qëllimet e luftës të Hamasit. Përkundrazi, të gjithë zyrtarët e sigurisë, përfshirë kreun e inteligjencës ushtarake dhe kreun e Shin Bet, e gjykuan Hamasin si të urryer dhe të interesuar për marrëveshje.” , lexoni një postim në llogarinë e Netanyahut.

Një zëdhënës ushtarak izraelit, i pyetur në lidhje me komentet e kryeministrit gjatë një konference të përditshme për shtyp, nuk pranoi të përgjigjet, duke thënë: “Tani jemi në luftë, të fokusuar në luftë”.

Komentet e Netanyahut u hodhën poshtë shpejt nga aleatët e tij aktualë dhe të mëparshëm, duke përfshirë Benny Gantz, ish-ministrin e mbrojtjes që tani është në kabinetin e luftës.

Gantz shkroi në rrjetin “X” se Netanyahu duhet të tërhiqte atë që tha dhe të mos merret me to derisa lufta po vazhdon.

Kategoritë
BotaLajme