Konflikti aktual në Gaza i kushton Izraelit 246 milionë dollarë në ditë

Izraeli do të modifikojë buxhetin e tij kombëtar për 2023-2024. meqenëse e para nuk është më e rëndësishme duke pasur parasysh konfliktin me Palestinën, tha të mërkurën ministri i saj i financave, duke u shprehur i patrazuar nga ulja e S&P Global për perspektivën e vendit në negative nga e qëndrueshme.

Duke vlerësuar kostot e drejtpërdrejta të konfliktit në rreth 1 miliard shekel (246 milionë dollarë) në ditë për Izraelin, Bezalel Smotrich tha në një emision radio ushtarak se ai nuk kishte ende një vlerësim të kostove indirekte për një ekonomi pjesërisht të paralizuar nga mobilizimi masiv. të rezervistëve të ushtrisë dhe zjarrit të gjerë me raketa palestineze.

Mbi 5,790 palestinezë, kryesisht civilë dhe shumica fëmijë, u vranë në të gjithë Rripin e Gazës në bombardimet masive izraelite pasi grupi palestinez Hamas filloi një sulm të befasishëm ndaj Izraelit më 7 tetor. Rreth 1400 njerëz thuhet se janë vrarë në Izrael.

Smotrich e përshkroi rishikimin në rënie të S&P të së martës nga “i qëndrueshëm” si “alarmist” dhe tha se ai nuk parashikonte deficite të mëdha izraelite pavarësisht krizës.

Ai vlerësoi Guvernatorin e Bankës së Izraelit Amir Yaron, i cili do të jepte dorëheqjen, por e zgjati mandatin e tij për shkak të krizës, sepse ai “funksionon mbi të gjitha”. Por Smotrich nuk është i interesuar nëse Yaron duhet të mbahet zyrtarisht në detyrë.

“Nuk kemi kohë për të marrë frymë, prandaj nuk po merremi tani me këtë çështje”, tha ai./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme