Kanali Telegram njoftoi se Putini vdiq mbrëmë, zëdhënësi i tij thotë se është gënjeshtër

Kanali Telegram General SVR njoftoi dje informacionin se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin vdiq në rezidencën e tij në Valdai, dhe më pas Kremlini njoftoi se i mohoi këto akuza.

“Presidenti rus Vladimir Putin vdiq sonte në rezidencën e tij në Valday. Në orën 20:42 me orën e Moskës, mjekët ndaluan reanimimin dhe e shpallën të vdekur”, tha kanali.

Gjenerali SVR ka pohuar prej kohësh se presidenti rus vuan nga kanceri dhe se është i sëmurë përfundimisht. Kanali deklaroi gjithashtu se kishte një “grusht shteti” në Rusi dhe se siguria e dyfishit të Putinit, për të cilin ata pretendonin se ekzistonte prej disa kohësh, ishte rritur.

Ata gjithashtu deklaruan se mjekët ishin bllokuar në dhomën me trupin e Putinit dhe se ata po mbaheshin nga shërbimet e sigurisë presidenciale, duke përfshirë Dmitry Kochnev, drejtorin e Shërbimit Federal të Gardës.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov i tha medias shtetërore RIA Novosti se raporti ishte një “kanal lajm absurd”.

“Llojet e tilla të njoftimeve i përkasin kategorisë së lajmeve të rreme, të cilat shumë media i shkruajnë dhe diskutojnë me këmbëngulje. Kjo shkakton tallje në Kremlin”, tha Peskov.

Në fillim të kësaj jave, Peskov mohoi se Putini kishte pësuar një atak në zemër dhe se presidenti rus po përdorte një trup të dyfishtë./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme