Javier Solana: Netanyahu është politikani më i keq në historinë e Izraelit, Perëndimi mendon se zotëron botën

Ish-shefi i NATO-s, Javier Solana, tha të hënën se ai beson se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është “politikani më i keq” në historinë e Izraelit.

“Unë nuk mendoj se asgjë e mirë do të vijë nga kjo. Por kjo mund të ndodhë nëse Netanyahu zhduket nga politika izraelite,” tha Solana për televizionin spanjoll Cadena Ser.

Solana gjithashtu theksoi troç se pavarësisht mbështetjes amerikane për Izraelin, presidenti Joe Biden “nuk e pëlqen aspak Netanyahun”.

“Të dy nuk janë miq, por nuk janë as armiq. Biden nuk e priti kurrë Netanyahun në Shtëpinë e Bardhë”, shtoi ish-diplomati.

Ai tha se Biden po punon shumë për t’i bërë presion Netanyahut që të mos përsërisë të njëjtat gabime që SHBA bëri në Irak pas sulmeve të 11 shtatorit.

Solana ishte Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s nga viti 1995 deri në vitin 1999, si dhe kreu i diplomacisë së BE-së nga viti 1999 deri në vitin 2009.

Ai vazhdoi duke thënë se kishte kaluar “shumë kohë në Gaza” gjatë karrierës së tij, duke përfshirë negociatat që BE-ja të monitoronte pikën kufitare Rafah nga Gaza në Egjipt për ta mbajtur atë të hapur. Ai program filloi në vitin 2005 dhe zgjati 19 muaj.

Ai i quajti gjithashtu Marrëveshjet e Abrahamit, të cilat normalizuan marrëdhëniet midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, një “gabim të madh”, duke thënë se ato minuan idenë e mëparshme që vendet të njihnin Izraelin përmes bisedimeve të paqes me Palestinën.

“Unë mendoj se ideja e paqes për njohje ose njohja për paqen ishte një ide shumë e bukur,” tha Solana.

Duke iu referuar kontekstit para sulmit të Hamasit, Solana kritikoi gjithashtu Netanyahun për “ndërmarrjen e një fushate masive për ta kthyer veten në një autokrat” përmes reformës gjyqësore.

Gjatë promovimit të librit të tij të ri me kujtime “Dëshmitar i kohës së pasigurt”, Solana prezantoi edhe mendimet e tij për situatën e sotme më të gjerë gjeopolitike.

“Ky moment në kohë karakterizohet nga dy karakteristika kryesore: Së pari, se bota nuk janë më vetëm fuqitë e mëdha. Së dyti, shumica e popujve të botës nuk janë në Perëndim. Në Perëndim, ne ende besojmë se ne zotërojmë botë, por është e qartë se nuk është kështu”, përfundoi Solana.

Kategoritë
BotaLajme