Janë gjetur shtatë balena të ngordhura në Qipro, nisi hetimi

Qeveria qipriote nisi një hetim të shtunën për vdekjen e shtatë balenave të derdhura në breg në bregun verior të ishullit.

Kishte raporte se tre balena të tjera të së njëjtës specie u gjetën të ngordhura në plazhet më në lindje të Republikës Turke të Qipros Veriore.

Është numri më i madh i vdekjeve të balenave të regjistruara në një ishull në Mesdheun lindor, ku shihen herë pas here balenat, që konsiderohet si një fenomen i rrallë.

Të gjithë ata që u vranë ishin balenat me sqep të Cuvier (Ziphius cavirostris), të njohura për aftësinë e tyre për të zhytur më thellë dhe më gjatë se çdo specie tjetër gjitari. Balenat janë gjetur në disa plazhe përgjatë bregut verior midis Polis dhe Pachyammos.

Balena e parë u gjet e ngordhur të enjten, së bashku me tre balena të gjalla të bllokuara që u kthyen në det. Gjashtë të tjerë, përfshirë, supozohet se tre të shpëtuarit të enjten, u gjetën të vdekur të premten, shkruan France24.

“Një autopsi e balenave Ziphius u krye për të përcaktuar shkaqet e vdekjes pasi gjashtë balena të ngordhura u shpërndanë në bregun verior të distriktit Paphos,” i tha agjencisë shtetërore të lajmeve zyrtari i Departamentit të Peshkimit dhe Kërkimeve Detare, Ioannis Ioannou.

Ai tha se ekspertët kanë mbledhur mostra për ekzaminim të mëtutjeshëm të specializuar.

Ky është rasti i parë i vdekjes masive të balenave në këto zona. Dy incidente u regjistruan në vitin 2021 dhe 2022, por në të dyja rastet ishte përfshirë vetëm një kafshë.

Kategoritë
BotaLajme