Imazhet satelitore zbulojnë bastionet ruse

Forcat ruse po planifikojnë lëvizjet e tyre të radhës ndërsa presin një kundërsulm të fortë nga forcat ukrainase. Analiza satelitore e BBC zbuloi disa pika mbrojtëse ruse.

Në mënyrë të veçantë, duke parë qindra imazhe satelitore, BBC identifikoi disa pika kyçe nga grumbullimi i konsiderueshëm i llogoreve dhe fortifikimeve të tjera në Ukrainën jugore që nga tetori i kaluar që janë bastione ruse.

Këto janë katër faqe që ofrojnë një pamje të plotë të lëvizjeve të Rusisë.

Pamje satelitore nga Maxar me fortesa ruse

E pushtuar nga Rusia në vitin 2014, Krimea ishte e njohur më parë për vendpushimet e saj në plazh. Tani, në vend të shezlloneve dhe ombrellave, vija bregdetare 25 kilometra është e veshur me struktura mbrojtëse të instaluara nga trupat ruse.

Qyteti i vogël i Tokmak është në një rrugë kyçe në juglindje të vendit që forcat ukrainase mund të duan të përdorin për të shkëputur Krimenë nga territoret e tjera të kontrolluara nga Rusia.

Imazhi satelitor tregon se një rrjet llogoresh në dy rreshta është hapur në veri të Tokmak. Pas këtyre llogoreve është një unazë e mëtejshme fortifikimesh rreth qytetit, me tre shtresa mbrojtjeje që mund të shihen qartë në këtë imazh satelitor nga afër.Një seri kanalesh dhe llogoresh antitank shfaqen në një shtrirje 35 km të autostradës kryesore E105, në perëndim të Tokmak. E105 është strategjikisht i rëndësishëm, duke lidhur qytetin rus të Melitopolit në jug me qytetin verior të Ukrainës, Kharkiv. Në të njëjtën rrugë është Zaporizhia, e cila mund të bëhet objektiv i një kundërsulmi ukrainas.

Porti i Mariupolit ka një pozicion strategjik midis territoreve të pushtuara ruse në lindje dhe Krimesë në jug. Ai u bë gjithashtu një simbol i rezistencës ndaj pushtimit kur një bërthamë e ngurtësuar luftëtarësh qëndroi për muaj të tërë ndërsa qyteti ishte i rrethuar.

Ndërsa Rusia pret që Ukraina të përpiqet ta rimarrë atë, BBC Verify vendosi të ekzaminojë zonën përreth qytetit, duke çuar në zbulimin e një koleksioni llogoresh rrethore. Ky është afër fshatit të vogël të Rivnopilit, rreth 34 milje (55 km) në veri të Mariupolit, ku çdo hendek rrethor ka një grumbull dheu në mes, me sa duket ose për të mbrojtur artilerinë ose për të mbajtur armët të qëndrueshme.

Kategoritë
BotaLajme