Hezbollahu ka publikuar një video me një mesazh misterioz: Po presim të premten (Video)

Lëvizja libaneze Hezbollah ka publikuar një video të shkurtër me mesazhin “Presim të premten”, ku njofton fjalimin e liderit të kësaj organizate, Sayyed Hassan Nasrallah.

Nasrallah është planifikuar të mbajë një fjalim televiziv të premten, më 3 nëntor, në një ceremoni në përkujtim të “dëshmorëve që ranë në rrugën për në Al-Quds”.

Fjalimi ka të ngjarë të sinjalizojë gjithashtu strategjinë politike që Hezbollahu do të ndjekë në të ardhmen.

Ekziston një shans që Nasrallah mund të shpallë një përshkallëzim të luftimeve në kufirin e Izraelit në përpjekje për të tërhequr forcat izraelite në veri.

Në javët e fundit, Hezbollahu ka zhvilluar një luftë kufitare me Izraelin në të cilën 47 luftëtarë të Hezbollahut dhe shtatë ushtarë izraelitë janë vrarë deri më tani.

Lufta e vazhdueshme kufitare e Hezbollahut është pjesë e një strategjie rajonale të mbështetur nga Irani për sulme simbolike kundër Izraelit pa shkaktuar hakmarrje masive që mund ta zhysë rajonin në luftë të përgjithshme.

Kategoritë
BotaLajme