Estonia e arreston profesorin rus, dyshohet se bënte spiunazh për Moskën

Autoritetet estoneze kanë arrestuar një akademik rus në Tartu, nën dyshimin se spiunonte kundër këtij shteti, raporton Politico.

Viacheslav Morozov punon si profesor i teorisë politike ndërkombëtare në Universitetin e Tartu që nga viti 2010.

Shërbimi i Sigurisë së Brendshme estoneze (ISS) tha në një deklaratë për shtyp se ka nisur një hetim ndaj Morozov. ISS e arrestoi atë më 3 janar, por këtë e bëri të ditur sot.

“Interesi i inteligjencës së agresorit në Estoni mbetet i konsiderueshëm”, tha drejtoresha e ISS Margo Polloson për Rusinë. “Ky rast i fundit pason disa dhjetëra të tjerë dhe ilustron dëshirën e agjencive ruse të inteligjencës për të infiltruar sfera të ndryshme të jetës në Estoni, duke përfshirë akademinë.”

Morozovit iu caktua masa e paraburgimit për dy muaj. Ai u transferua në një burg në Talin. Profesori mund ta shmangë procedurën penale ose të vazhdojë të kryejë vepra të lira, tha prokurori publik Triinu Olev.

Kategoritë
BotaLajme