E dhimbshme: Njëri nga minatorët që humbën jetën nga shpërthimi para pesë dite ishte bërë baba

Një nga punëtorët që humbi jetën si pasojë e shpërthimit në minierë, rezultoi se ishte babai i 5 ditëve më parë.

Shpërthimi i minierave në Bartın ishte zemërthyes.

Ndërkohë që nga mbrëmja e djeshme pritja jo e lehtë ka sjellë vdekjen e 41 punëtorëve, vajtime kanë dalë nga vendi i ngjarjes.

Pas katastrofës, dolën detaje zemërthyese nga punëtorët që vdiqën dhe identitetet e të cilëve u përcaktuan.

Ai tregoi rrëfimin ndërsa punëtorët që i mbijetuan shpërthimit u mobilizuan për miqtë e tyre.

“Të gjithë të rinj, kryesisht beqarë”

Celal Kara, një nga miqtë e turnit të punëtorëve të minierës që ndërroi jetë, tha: “Të gjithë miqtë tanë brenda janë të rinj, shumica janë beqarë. Ka disa nga miqtë tanë që janë të martuar, por ata që nuk e kanë këtë. Ndjenja nuk e di, kolegët e turnit nuk i lamë brenda, morëm masat paraprake dhe shkuam t’i nxjerrim jashtë.

Hymë dhe luftuam pa frikë nga asgjë, madje pa hezitim. Ne kemi qenë këtu për gati 24 orë. Ngushëllime për gjithë vendin tonë”, tha ai.

Një nga detajet më të dhimbshme të ngjarjes ishte se punëtori Aziz Köse, i cili humbi jetën, u bë baba 5 ditë më parë.

Köse, i cili mori fëmijën e tij në krahë 5 ditë më parë, ka shpërndarë në llogarinë e tij në rrjetet sociale “Biri im i dashur, mirë se erdhe në familjen tënde”.

 

Kategoritë
BotaLajme