Demonstruesit në Britaninë e Madhe bllokuan një fabrikë armësh që besohet se po dërgonte armë në Izrael

Disa qindra njerëz bllokuan një fabrikë armësh në Britaninë e Madhe të enjten, më 26 tetor, për të protestuar kundër përdorimit të supozuar të armëve britanike në sulmet në Rripin e Gazës.

Sindikalistët dhe aktivistët bllokuan një vend në Kent, Anglinë jugore, ku ndodhet Instro Precision, një degë e një prej prodhuesve më të mëdhenj të armëve në Izrael, Elbit Systems.

Instro është e specializuar në pajisjet elektro-optike të shkallës ushtarake të përdorura për vendndodhjen e objektivit, vëzhgimin dhe zbulimin.

Siç shkruan Euronews, kompania nuk ka pranuar të japë asnjë koment.

“Këto veprime përfaqësojnë forcën në numrin e atyre që janë të gatshëm dhe të gatshëm të ndërmarrin veprime të drejtpërdrejta për të mbyllur makinën e luftës izraelite”, thuhet në deklaratën zyrtare të organizatës që qëndron pas tubimit para fabrikës.Demonstruesit – duke përfshirë mësues, akademikë dhe mjekë – mbanin pankarta ku lexonin “Punëtorët për një Palestinë të lirë” dhe bënin thirrje për “fundin e të gjitha formave të bashkëpunimit në krimet e Izraelit”.

Përveç kësaj, Instro prodhon pamjet për këmbësorinë dhe artilerinë e rëndë, duke përfshirë vizionin e natës dhe sistemet termike të montuara në armë dhe mitralozë të rëndë./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme