Demonstrata e studentëve në Spanjë: Nuk ndoqën mësimet për të mbështetur Palestinën

Studentët e mbledhur në qytete të ndryshme të vendit akuzuan Perëndimin se po vepron në mënyrë hipokrite. Në deklaratë thuhej se Gaza, ku jetojnë rreth 2 milionë njerëz, është bërë kampi më i madh i hapur i përqendrimit në botë.

Studentët në Spanjë organizuan një demonstratë për Palestinën.

Studentët e universiteteve dhe shkollave të mesme braktisën mësimet dhe dolën në sheshet në të gjithë vendin.

25 qytete, duke përfshirë Madridin, Barcelonën, Valencia, Sevilja, Granada, Malaga, Girona dhe Bilbao, dëshmuan demonstrata.

“Stop gjenocidit në Gaza”

Studentët zhvilluan një demonstratë me titull “Solidaritet me popullin palestinez, ndalo gjenocidin në Gaza”.

Gjatë protestave, parulla si “Stop gjenocidit, jo në emrin tonë”, “Rroftë lufta e popullit të lirë palestinez”, “Izrael vrasës”, “Kjo nuk është luftë, ky është gjenocid”, “Ushtritë e pushtuesit sionistë jashtë” dhe “Rroftë Palestina” u brohoritën shpesh.

“Kampi më i madh i hapur i përqendrimit në botë”

Në manifestin e lexuar nga drejtuesit e Unionit të Studentëve janë përfshirë këto deklarata:

Populli palestinez ka dekada që jeton nën masakrën, sulmin dhe shtypjen e Izraelit fashist, sionist, kolonialist.

Gaza, ku jetojnë rreth 2 milionë njerëz, është bërë kampi më i madh i hapur i përqendrimit në botë.

Reagimi “Perëndimi po tregohet hipokrit”.

Në manifestin, ku thuhej se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe qeveria e tij kryen një gjenocid të ri, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe qeveria spanjolle u kritikuan për “mbështetje” të sulmeve të Izraelit dhe duke vepruar si hipokrite.

Duke akuzuar shtetin izraelit se po kryen gjenocid ndaj palestinezëve, studentët kërkuan “fundin e pushtimit në tokat palestineze dhe sigurimin e drejtësisë sociale në këto troje pa zbatimin e skllavërisë imperialiste”.

“E gjithë bota duhet të ngrejë zërin kundër Izraelit”

Studentët që morën pjesë në protestën, e cila filloi në sheshin Sol në kryeqytetin Madrid dhe përfundoi përpara ndërtesës së Ministrisë së Jashtme spanjolle, thanë: “Ne jemi thellësisht të pikëlluar dhe të turpëruar për atë që po ndodh në Palestinë. E gjithë bota duhet të ngrejë zëri i tij kundër Izraelit”. tha.

“Ne do të vazhdojmë të mobilizojmë kundër Izraelit”

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Studentor Coral Latorre tha gjithashtu:

Ne organizuam aksionin e sotëm për të treguar solidaritetin tonë me popullin palestinez. Më shumë se 5 mijë njerëz, duke përfshirë 2 mijë fëmijë, vdiqën, spitalet u bombarduan dhe shtëpi u shkatërruan.

Ky është një gjenocid i plotë dhe ky veprim është parandalues ​​për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe për të kërkuar masa urgjente. Ne do të vazhdojmë të mobilizojmë kundër Izraelit.

Demonstratat në mbështetje të Palestinës në Spanjë do të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës.

Kategoritë
BotaLajme