Bombardimet në Gaza, Guterres: Historia do të na gjykojë të gjithëve

“Ky është momenti i së vërtetës, historia do të na gjykojë të gjithëve”, tha të shtunën shefi i OKB-së, António Guterres, raporton Reuters.

Pas një ndërprerjeje të gjerë të komunikimit në Gaza dhe një nate me bombardime intensive nga ushtria izraelite, Guterres tha se situata në vazhdim “duhet të rikthehet” dhe përsëriti thirrjet e tij për një armëpushim.

Ai shtoi se ishte jashtëzakonisht i shqetësuar për stafin e OKB-së në Gaza duke pasur parasysh prishjen e komunikimeve dhe se ishte i befasuar nga përshkallëzimi i paprecedentë i bombardimeve në Gaza.

Shefi i OKB-së shtoi se ai ishte i inkurajuar nga një konsensus ndërkombëtar në rritje për një pauzë humanitare në rrip, ku mijëra njerëz janë vrarë që nga 7 tetori.

Kategoritë
BotaLajme