Blinken kërkon të mos hapen konflike tjera në Lindjen e Mesme: Mos i hudhni benzinë zjarrit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u ka kërkuar shteteve anëtare në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të dërgojnë një mesazh të bashkuar për të ndaluar shtetet e tjera – ose grupe të tjera – të hapin një front tjetër në konfliktin mes Hamasit dhe Izraelit.

“Mos i hudhni benzinë zjarrit”, tha ai.

Blinken paralajmëroi Iranin se SHBA-të do t’i përgjigjeshin çdo sulmi.

“Mos bëni gabim, ne do të mbrojmë njerëzit tanë, ne do të mbrojmë sigurinë tonë shpejt dhe me vendosshmëri”, shkruan BBC

Kategoritë
BotaLajme