Biden takohet me krerët e krahut lindor të NATO-s: Do ta mbrojmë çdo pëllëmbë të NATO-s

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden u takua me krerët e krahut lindor të NATO-s të mërkurën, ku u shpreh se demokracia dhe liria janë në rrezik ndërsa Ukraina përballet me agresionin rus.

“Ju jeni vija e parë e mbrojtjes sonë kolektive dhe ju e dini më mirë se kushdo se çfarë është në rrezik në këtë konflikt. Jo vetëm për Ukrainën, por për lirinë e demokracive në të gjithë Evropën dhe në mbarë botën,” tha Biden.

“Neni 5 është një angazhim i shenjtë që Shtetet e Bashkuara kanë bërë. Ne do të mbrojmë fjalë për fjalë çdo pëllëmbë të NATO-s, çdo pëllëmbë të NATO-s,” shtoi ai.

Rreth nenit 5: Është parimi që një sulm ndaj një anëtari të NATO-s është një sulm ndaj të gjithë anëtarëve. Ka qenë një gur themeli i aleancës prej 30 anëtarësh që kur u themelua në 1949 si kundërpeshë ndaj Bashkimit Sovjetik.

Kategoritë
BotaLajme