Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

Pasi fjalimi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Kongresin amerikan u anulua në minutën e fundit, ambasadores së Ukrainës iu desh të shpjegonte këtë vendim.

Ambasadorja Oksana Markarova tha se presidenti mbajti një fjalim para Kongresit, transmeton Telegrafi.

“Asgjë katastrofike nuk ndodhi në të vërtetë. E dini, presidenti foli para Kongresit, mbajti një sërë takimesh. Sot u caktuan një seri e tërë informimesh të brendshme në të cilat folën përfaqësues të administratës amerikane. Ishte një ide për t’u përfshirë. Megjithatë, sepse kemi diskutuar edhe çështjet e brendshme, jo vetëm ato të Ukrainës, nuk kemi marrë pjesë sot”, tha ambasadorja.

Me rastin e anulimit të fjalimit ka folur edhe kreu i Senatit amerikan, Chuck Schumer, i cili nuk ka shpjeguar pse Zelensky nuk është paraqitur.

Shefi i zyrës së Zelenskyt, Andriy Yermak, tha më herët të martën se ekzistonte një “rrezik i madh” i humbjes së Ukrainës pa mbështetjen e vazhdueshme të SHBA.

“Do të jetë e vështirë t’i mbash ata në të njëjtat pozicione dhe që njerëzit të mbijetojnë”, shtoi ai në një fjalim në Institutin Amerikan të Paqes në Uashington DC.

Kategoritë
BotaLajme