5 vjeçarit i hiqet susta nga mushkëritë, e kishte mbajtur për muaj me rradhë

Një djali të vogël iu hoq një sustë metalike nga mushkëria e tij, pasi kishte qëndruar aty për tre muaj.

5-vjeçari nga Paraguai vuante nga një kollë e vazhdueshme që nga dhjetori përpara se prindërit të vendosnin ta çonin te mjekët.

Ndërsa po kryenin kontrolle të gjera për të kërkuar një shkak të mundshëm, mjekët u shtangën kur gjetën një objekt metalik në mushkërinë e tij të majtë që shfaqej në një rreze x.

Djali u trajtua fillimisht në Spitalin Rajonal De Villarrica dhe më pas u transferua në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve të frymëmarrjes dhe mjedisit për trajtim urgjent.

I riu tani thuhet se është në një gjendje të qëndrueshme pasi mjekët e hoqën me sukses sustën më 8 mars.

Dr Carlos Morinigo tha se procedura ishte e ndërlikuar për shkak të kohës që objekti i huaj ishte vendosur në mushkëri të djalit, si dhe dëmit që kishte shkaktuar gjatë asaj periudhe.

Megjithatë, pavarësisht se ka shkaktuar një “ulje të mundshme” në kapacitetin e mushkërive, Dr Morinigo tha se ka të ngjarë të përmirësohet ndërsa djali rritet me kalimin e kohës.

Mjeku i INERAM ka postuar në rrjetet sociale pamje të procedurës së djalit me mesazhin: “Tre muaj kollitje.

“Asnjëherë nuk është çuar te mjeku më parë. Gjë e gjorë.”

Ai gjithashtu u kujtoi prindërve që të kenë kujdes të shtuar për fëmijët e vegjël, duke shtuar se ata duhet t’i çojnë gjithmonë tek mjeku nëse shfaqin një problem të vazhdueshëm.

Në fillim të këtij muaji, një vajze 17-vjeçare iu hoq një topth nga kafka pasi u qëllua gjatë rrugës për në një klasë palestër në Tías, Lanzarote, Spanjë.

Në klinikë, mjeku vuri re dy plagë shpuese në kokën e pacientit dhe një objekt të dyshuar të huaj të ngulitur në njërën prej tyre.

Pasi skanimet me rreze X dhe CT konfirmuan praninë e objektit të huaj dhe shkallën e dëmtimit, mjekët e hoqën me sukses sendin pa incidente.

Objekti i huaj u përshkrua si një “predhë nga një armë me ajër të ngjeshur” dhe iu dorëzua oficerëve të Policisë Lokale të Tías.

Dhe dy vjet më parë, u raportua se një vajzë katërvjeçare nga Somerset, në Mbretërinë e Bashkuar, gëlltiti një monedhë 1 £ e cila qëndroi brenda saj për më shumë se një vit.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme