Zyrtari amerikan i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë marrëveshjen

Zyrtari i lartë i SHBA, Matthew Palmer, i bëri thirrje Serbisë dhe Kosovës të premten për të bërë maksimumin e një “mundësie  historike” për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes së tyre prej dhjetë vjetësh.

Mateu Palmer i drejtohet Forumit të Sigurisë të Beogradit. Foto: Twitter / Beogradi Forumi i SigurisëZëvendës ndihmësi i sekretarit të shtetit të SHBA, Matthew Palmer, i bëri thirrje të premten Serbisë dhe Kosovës të mos humbasë “mundësinë  historike” për të arritur një marrëveshje për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes së tyre dhjetëvjeçare dhe u kërkoi atyre që të gjejnë një zgjidhje që do të dalin të dyja palët “fitimtare”.

“Nëse dikush është  fitues dhe dikush humbës, atëherë askush nuk fiton,” tha ai gjatë një diskutimi në Forumin e Sigurisë së Beogradit, njoftoi Agjensia e Lajmeve Beta.

Palmer theksoi gjithashtu se SHBA nuk po avokon për një rezultat specifik të dialogut Beograd-Prishtinë, duke thënë: “Ne i inkurajojmë palët të gjejnë një rrugë përpara dhe të gjejnë një zgjidhje të qëndrueshme dhe të qëndrueshme që të dy palët do ta pranojnë”.Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, të cilën Beogradi ende kundërshton. Megjithatë, parakushti kryesor i BE-së për ofertën e Serbisë për anëtarësimin në BE është që ajo të normalizojë marrëdhëniet me Kosovën.

Palmer tha të premten se SHBA është gati të dëgjojë dhe të ndihmojë, por se ai nuk mund të flasë për detajet dhe shkëmbimin e mundshëm të territorit, sepse sipas tij nuk është bërë asnjë plan.

Ai gjithashtu deklaroi se një “konflikt i ngrirë” nuk është një zgjidhje për mosmarrëveshjen, duke e quajtur atë një “rrezik për stabilitetin rajonal”.

 

  

 

 

 

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreRajoni

Të ngjajshmet