Zbulohet vaksina e koronavirusit, gati për testimet e para në SHBA

Ndërmarrja Biotech Moderna thotë se vaksina e saj kundër  koronavirusi është e gatshme për testet e para.

Firma bioteknike amerikane Moderna ka dërguar një vaksinë eksperimentale të koronavirusit tek studiuesit e qeverisë amerikane vetëm gjashtë javë pasi filloi të punojë në imunizimin.

Testimet fillestare të vaksinës së mundshme mund të fillojnë në prill, por procesi i testimit dhe miratimeve do të zgjasë të paktën një vit.

Moderna (MRNA) tha në një deklaratë të hënën se vaksina për koronavirusin e ri, i quajtur mRNA-1273, është dërguar në Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID).

Moderna tha se shishkat e para të vaksinës eksperimentale do të përdoren në një studim të planifikuar në Shtetet e Bashkuara.

Drejtori i NIAID Anthony Fauci u shpreh se një gjykim klinik mund të merrët deri në fund të prillit.

Ëall Street Journal, i cili ishte i pari që raportoi zhvillimin, tha që dy doza të vaksinës do të testoheshin tek vullnetarët për të parë nëse prodhon një përgjigje imune që mbron nga virusi. Fauci i tha CNN se 45 persona do të merrnin pjesë në këtë test.

Edhe nëse prova klinike është e suksesshme, testime të mëtejshme dhe miratime rregullatore do të ishin të nevojshme para se vaksina të mund të vendoset gjerësisht.

Zyrtarët shëndetësorë dhe ndërmarrjet farmaceutike në të gjithë botën po punojnë me një ritëm të mprehtë për të identifikuar trajtimet ose një vaksinë për të ndihmuar në luftimin e koronavirusit, i cili ka infektuar më shumë se 80,000 njerëz në të gjithë botën.

Fauci më parë i tha CNN se studiuesit po përpiqen të përshpejtojnë procesin e miratimit për një vaksinë pas një gjykimi të suksesshëm të Fazës 1, në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit.

Port ë martën ai doli në një deklarëtë tjetër ku u shpreh se edhe pse jemi në një gjendje emergjente, një vaksinë nuk do të ishte e disponueshme për t’u përdorur për të paktën një vit ose 18 muaj, tha ai të martën.

Moderna nuk është e vetmja kompani  që shpreson të gjejë një imunizim për virusin.

Gjigantët e farmave Johnson & Johnson (JNJ) dhe GlaxoSmithKline (GLAXF) po punojnë për vaksinat, siç janë edhe shkencëtarët e qeverisë përfshirë disa në NIAID.

Ndërsa vaksina eksperimentale e zhvilluar nga Moderna mbetet e paprovuar, shpejtësia me të cilën u krijua paraqet një përparim.

Sipas Moderna, vaksina u zhvillua brenda 42 ditëve nga kompania që merrte informacion gjenetik mbi koronavirusin.

Nëse bëjmë një krahësim, studiuesëve  iu deshën rreth 20 muaj për të filluar testet njerëzore të vaksinës për SARS, një koronavirus më i vjetër. /Marrë nga CNN/

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet