Zbulohet lista e futbollistëve për “Topin e Artë 2019”

Çmimi do t’i jepet futbollistit më të mirë në botë për vitin 2019.

Revista franceze sportive France Football njoftoi të hënën vonë kandidatët për “Topin e Artë 2019”.

Çmimi do t’i jepet futbollistit më të mirë në botë për vitin 2019.

Klubi anglez Liverpool iu bashkua listës me shtatë lojtarë: Van Dijk, Mohamed Salah, Roberto Firmino, Sadio Mane, Alisson, Trent Alexander-Arnold, dhe Georginio Wijnaldum.

Pesë lojtarë nga Manchester City janë gjithashtu midis 30 kandidatëve, përkatësisht Raheem Sterling, Bernardo Silva, Sergio Aguero, Kevin De Bruyne dhe Riyad Mahrez.

Fituesi i vitit të kaluar, mesfushori i Real Madridit, Luka Modriç nuk mund të gjente një vend në listën e shkurtër të çmimeve.

Fituesit pesë herë të këtij çmimi Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë ndër kandidatët e 2019 Ballon d’Or.

Lista e shkurtër për Ballon d’Or 2019:

Virgil van Dijk (Liverpool)

Bernardo Silva (Manchester City)

Son Heung-min (Tottenham)

Robert Lewandowski (Bayern Mynih)

Roberto Firmino (Liverpool)

Alisson (Liverpool)

Matthijs de Ligt (Juventus)

Karim Benzema (Real Madrid)

Georginio Wijnaldum (Liverpool)

Sergio Aguero (Manchester City)

Frenkie de Jong (Barcelonë)

Hugo Lloris (Tottenham)

Dusan Tadic (Ajax)

Cristiano Ronaldo (Juventus)

Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)

Trent Alexander-Arnold (Liverpool)󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

Donny van de Beek (Ajax)

Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal)

Marc-Andre ter Stegen (Barcelona)

Sadio Mane (Liverpool)

Lionel Messi (Barcelona)

Riyad Mahrez (Manchester City)

Kevin De Bruyne (Manchester City)

Kalidou Koulibaly (Napoli)

Antoine Griezmann (Barcelona)

Eden Hazard (Real Madrid)

Mohamed Salah (Liverpool)

Marquinhos (PSG)

Raheem Sterling (Manchester City)

Joao Felix (Atletico Madrid)

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet